Pesti Srácok

778 millió dollárral finanszírozta az Iszlám Államot egy francia cementgyártó cég

778 millió dollárral finanszírozta az Iszlám Államot egy francia cementgyártó cég

Bűnösnek vallotta magát a Lafarge francia cementgyártó cég kedden, egy amerikai bíróságon abban, hogy szerződés alapján tett kifizetéseket az Iszlám Államnak és egy másik terrorszervezetnek egy szíriai üzem fenntartása érdekében – számolt be a Politico. A cég a megállapodás részeként 778 millió dollár kifizetését vállalta.

A bíróság szerint 2013 és 2014 között a Lafarge közvetítőkön keresztül több mint ötmillió dollárt fizetett az Iszlám Államnak és az an-Nuszra Frontnak, hogy fenntartsa egyik üzemének működését. A kifizetések akkor is folytatódtak, amikor már az ISIS aktív terrorcselekményeket, például túszejtő akciókat hajtott végre.

– mondta Breon Peace amerikai ügyész.

PestiSracok facebook image

– tette hozzá.

A cég közleményében azt írta, hogy „a Lafarge SA és az LCS vállalta a felelősséget az érintett vezetők tetteiért, akik magatartása kirívóan megsértette a Lafarge magatartási kódexét”. Bár az ügyben senki ellen nem emeltek vádat, a hatóságok hangsúlyozták, hogy a nyomozás folyamatban van. A Lafarge-ot – amelyet a svájci Holcim cég vásárolt meg 2015-ben – szintén emberiesség elleni bűncselekményekben való közreműködés vádjával vádolják Párizsban, mert a 2011-es konfliktus kirobbanása után nyitva tartott egy gyárat Szíriában. A Lafarge közleménye szerint a cég „továbbra is együttműködik teljes mértékben a francia hatóságokkal”.

Forrás: Politico; Fotó: MTI/EPA/Jajha Arhab

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.