Pesti Srácok

Azerbajdzsán a határkijelölési tárgyalások előbbre hozatalát javasolta Örményországnak

Azerbajdzsán a határkijelölési tárgyalások előbbre hozatalát javasolta Örményországnak

A határon fennálló feszültségek kezelése érdekében Azerbajdzsán azt javasolta Örményországnak, hogy a tervezett határkijelölési tárgyalásokat novemberről októberre hozzák előre – derült ki a bakui külügyi tárca vasárnap késő esti közleményéből. A két ország külügyminisztere vasárnap Genfben találkozott, miután a két volt szovjet tagköztársaság között szeptember végén ismét harcok törtek ki, amelyeknek több mint 200 halálos áldozata volt.

– írta a tárca a honlapján nyilvánosságra hozott közleményében.

A harcok a nemzetközileg Azerbajdzsán részeként elismert, de 2020-ig nagyrészt a többségi örmény lakosság által ellenőrzött Hegyi-Karabah régió ellenőrzése miatt évtizedek óta tartó ellenségeskedésekhez kapcsolódnak. A két fél közötti összecsapások a hónap elején robbantak ki ismét. Örményország szerint Azerbajdzsán megtámadta a területét, és – nem a vitatott hegyi-karabahi térség részét képező – településeket foglalt el Örményország határain belül. Azerbajdzsán azt állította, hogy az örmény fél "provokációira" válaszolt.

PestiSracok facebook image

A hegyi-karabahi enklávé örmény többségű, de a Szovjetunió idején Azerbajdzsánhoz tartozott. Örményország segítségével a helyi örmények a '90-es évek elején véres háborúban Hegyi-Karabah egészét, sőt, a környező területeket is ellenőrzésük alá vonták. A konfliktus 2020. szeptember 27-én lángolt fel újra. Azerbajdzsán nagyszabású hadműveletet indított az örmények ellenőrizte enklávé és a környező területek visszafoglalására. Hadműveletei döntően sikerrel jártak. Jóllehet a felek 2020. november 9-én orosz közvetítéssel fegyverszünetben állapodtak meg, a határ menti térségben továbbra is rendszeresek az összetűzések.

Forrás: MTI

Ajánljuk még

„Sok zenekar szeretne ekkora szubkultúrának játszani” – Petrás János és Bäck Zoltán, a Kárpátia tagjai a Polbeatben

‎Polbeat 2023 január 24.
Petrás János, a zenekar énekes–szövegírója, és Bäck Zoltán gitáros már régi vendégek a köreinkben. Petrás a PestiSrácokon osztotta ki a Gyurcsánnyal szövetkező Jobbikot, itt méltatta a koronavírus-járványban hősként helytálló ápolókat és szintén a PS-en követelte, hogy fosszák meg magyar állampolgárságuktól a hazát eláruló momentumosokat, míg Bäck a Halhatatlanok napja című megemlékezésünkön szólalt fel korábban, az ’56-os hősök bátorságát hangoztatva. Vésey Kovács László és Ambrózy Áron most a csapat körül kialakult „k*rva nagy szubkultúráról”, a készülő lemezükről, az ún. nemzeti rockról és a környező államokban támadt nehézségeikről beszélgetett a két zenésszel, de persze a politikai kitekintés is belefért a programba.