Pesti Srácok

Több mint négyezer dollárt buknak évente az amerikaiak Biden beiktatása óta

Több mint négyezer dollárt buknak évente az amerikaiak Biden beiktatása óta

A Heritage Foundation által szeptember 22-én közzétett adatok szerint Joe Biden elnök hivatalba lépése óta az amerikaiak évente mintegy 4200 dollárt (azaz évente több mint 1,8 millió forintot) veszítettek jövedelmükből a szárnyaló infláció és a növekvő hitelkamatok miatt. Ennek fényében talán meglepődhetnénk, hogy mégis hogyan lehetnek ennyire népszerűek a demokraták, de mint tudjuk, egy halottat nem érdekel rongyos 4200 dollár...

Az alapítvány közölte, hogy szakértői ezt a „sokkoló” összeget különböző adatsorok – fogyasztói árakra vonatkozó adatok és a Federal Reserve kamatlábai – alapján számították ki. A fogyasztói árak 2021 januárja óta 12,7 százalékkal emelkedtek, sokkal gyorsabban, mint a bérek, ezért az alapítvány elemzői szerint az átlagos amerikai munkavállaló évi 3000 dollár (1,28 millió foritnyi) vásárlóerőt veszített – idézte a kutatást a Mandiner. Eközben a Federal Reserve infláció elleni küzdelemre irányuló szigorúbb monetáris politikája következtében a kamatlábak is emelkednek, ami a jelzáloghitelek, gépjárműhitelek és hitelkártyák hitelfelvételi költségeinek növekedését eredményezi. A Heritage Foundation elemzői szerint ez évente további 1200 dollárral (511 ezer forinttal) csökkentette az átlagos amerikai vásárlóerőt.

– mondta EJ Antoni, a Heritage Foundation adatelemző központjának regionális gazdaságtani kutatója.

PestiSracok facebook image

– tette hozzá Antoni. A kutató a Biden-kormányzatot és a Kongresszust is célkeresztbe vette, amiért folytatják a költekezést, és hagyják, hogy a Federal Reserve nyomdagépei tovább forogjanak ahelyett, hogy „korrigáltak volna, amikor az infláció egy évvel ezelőtt elkezdett emelkedni”.

– vélekedett Antoni.

Ugyanakkor közgazdász körökben nagyon megoszlanak a vélemények arról, hogy az inflációs spirált hogyan lehet megfogni még Amerikában is, ahol pedig – főként az igen erős dollár és a hatalmas palagázkészletek okán – viszonylag védettek a háborús és egyéb világgazdasági hatásoktól. Nem lenne meglepő tehát, ha Európában a fentinél is rosszabb számok jönnének ki egy ilyen elemzésből.

Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!