Pesti Srácok

A festmények után a komolyzene a klímahisztizők fő ellensége

A festmények után a komolyzene a klímahisztizők fő ellensége

A brit Just Stop Oil környezetvédő csoport aktivistái megzavarták a világ egyik legjelentősebb komolyzenei fesztiválja, a BBC Proms megnyitóját, majd rövid időn belül fennakadást okoztak a Channel 4 televízió egyik műsorának felvételén is.

Két aktivista a patinás londoni Royal Albert Hall rendezvényközpont színpadára szaladt be pénteken a BBC Proms teltházas, azaz mintegy hatezer néző előtt tartott megnyitóján. Konfettit szórtak szét, hangszóróba kiabálva követelték a brit kormánytól, hogy ne engedélyezzenek újabb olaj- és gázkitermelési projekteket – közölte a Just Stop Oil a Twitteren. A közönség soraiból többen nemtetszésüknek adtak hangot. Az incidens behallatszott az esemény élő rádiós közvetítésébe is. Az aktivistákat a helyi szervezők gyorsan eltávolították a színpadról.

A csoport azt közölte: akciójukkal arra akarták felhívni a figyelmet, hogy – meglátásuk szerint – a BBC "csalódást keltő módon" tálalja műsoraiban a klímaválsággal kapcsolatos vészhelyzetet.

PestiSracok facebook image

– fogalmazott a környezetvédő csoport. Az incidensre reagálva Lucy Frazer kulturális miniszter a Twitteren azt írta: ezeknek az "ökozélótáknak" nem lenne szabad sporteseményeket, esküvőket vagy a Proms rendezvényeit megzavarni. A miniszter azt üzente az aktivistáknak: "hagyják az embereket, hogy jól érezhessék magukat a kedvenc rendezvényeiken, és ne rombolják tovább a saját ügyüket". A Just Stop Oil közzétett egy videót nem sokkal később arról, hogy a Channel 4 brit csatorna The Last Leg című beszélgetős show-ja felvételén is megjelentek aktivistái, akik egy láthatósági mellényt adtak át a műsorvezetőnek.

Forrás: MTI; Fotó: EPA/ANDY RAIN (illusztráció)

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!