Pesti Srácok

Hőzöng a Zelenszkij-kormány: egész Európát lekapcsolnák az orosz gázról

Hőzöng a Zelenszkij-kormány: egész Európát lekapcsolnák az orosz gázról

Ismerős az a jelenet, mikor a kocsma ügyeletes részeg prolija beleköt a szomszéd asztalnál álló társaságba, megvereti magát, majd amikor a törzsközönség együttes erővel kimenekíti, hogy jobban már ne törjék össze, akkor lekever egy pofont a neki segítőnek? Nos, Ukrajna éppen ennek az előadásnak a geopolitikai megfelelőjét játssza el, és ismét kijelentette, hogy leállítja az országán áthaladó gázszállítmányokat. De persze a tranzitdíjra tranzit nélkül is igényt tartanak a szomszédaink, mint "kompenzációra".

Nem valószínű, hogy Kijev újabb gáztranzitról szóló megállapodást kötne, amely az orosz Gazpromnak engedné, hogy gázt szállítson az Európai Unióba” – fogalmazott a Politicónak German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter. A jelenlegi, 2019-es megállapodás 2024-ig szól, amelynek értelmében a Gazprom 40 milliárd köbméter gázt szállít a kontinensre Ukrajnán keresztül – idézte a portált a Mandiner.

– fogalmaz Galuscsenko, igaz, a Politico hozzáteszi, hogy Kijevnek ez a megállapodás 7 milliárd dollárt hoz a konyhára. Mindenesetre az ukrán miniszter szerint 2024-re Európának „már egyáltalán nem lesz szüksége orosz gázra”, a háború amúgy is ellehetetleníti a kétoldalú tárgyalásokat.

PestiSracok facebook image

A Politico is írja: az Oroszország és Nyugat-Európa közti gáztranzit szárazföldön mindössze két útvonalon történik, ebből az egyik Ukrajna területén halad keresztül. Egy ilyen döntés Magyarországon kívül Olaszországot, Szlovákiát, és Ausztriát is érintené, utóbbinál az orosz gáz felhasználása a háború előtti idők arányára emelkedett vissza.

Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/EPA/Makszim Sipenkov

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!