Pesti Srácok

Szijjártó Péter: Magyarország és Algéria egy oldalon áll a migráció és az ukrajnai háború ügyében is

Szijjártó Péter: Magyarország és Algéria egy oldalon áll a migráció és az ukrajnai háború ügyében is

Rendkívül fontos Magyarország és Algéria együttműködése, a két ország ugyanis hasonló álláspontot képvisel az Európát délről és keletről érő biztonsági fenyegetések, az illegális bevándorlás és az ukrajnai háború ügyében is – jelentette ki a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken, Budapesten.

A tárcavezető az algériai kollégájával, Ahmed Attaffal közösen tartott sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy két szabadságszerető, szuverén politikát folytató országról van szó, amelyek élesen elutasítják a külső beavatkozási kísérleteket.

– mondta. Ennek kapcsán kiemelte, hogy az Európai Unió minden idők egyik legsúlyosabb gazdasági és biztonsági kihívásaival néz szembe, és utóbbi korántsem független az afrikai folyamatoktól, ugyanis a szomszédos kontinensen a terrorveszély láthatóan egyre nagyobb.

PestiSracok facebook image

– mutatott rá. Hangsúlyozta, hogy Magyarország egyszerre két irányból néz szembe biztonsági fenyegetésekkel: keletről az ukrajnai háború, délről az illegális bevándorlók áradata miatt.

– jelentette ki. Szijjártó Péter leszögezte, hogy a lehető leggyorsabban meg kell állítani az Európába irányuló migrációt, elejét kell venni az újabb fegyveres konfliktusok kitörésének Afrikában, illetve segíteni kell ezen térség országait a stabilitásuk fenntartásában, a gazdaságuk fejlesztésében.

– figyelmeztetett. A miniszter ezután kitért az ukrajnai helyzetre is, és aláhúzta, hogy Algéria és Magyarország is a globális békepárti többséghez tartozik, mivel egyedül a diplomáciai rendezéssel óvható meg az emberek élete.

– mutatott rá. Különös aggodalmát fejezte ki a "veszélyes és tömeges egészségkárosodást okozó fegyverek esetleges Ukrajnába szállításáról" szóló jelentések miatt, és arra kérte a nemzetközi közösséget, hogy tartózkodjanak az olyan lépésektől, amelyek nyomán a régióban nőne az ilyen típusú fegyverek száma.

– mondta. Végül pedig érintette azt is, hogy évente száz algériai diák tanulhat ösztöndíjjal Magyarországon, és az érdeklődést jól mutatja, hogy idén csaknem kilencszázan jelentkeztek ezekre a helyekre.

Szijjártó Péter újságírói kérdésekre válaszolva azt közölte, hogy az algériai földgázvásárlás előfeltétele a hazánkat Szlovéniával összekötő interkonnektor megépítése lenne; erről nemrég véglegesítették is a megállapodást, amelyet októberben írhatnak majd alá. Ha ez meglesz, akkor lehet tárgyalni a további feltételekről, például az árról, így a felek abban maradtak most, hogy információcsere indul az ügyben az érintett vállalatok között annak felderítésére, hogy van-e mód kereskedelmi kapcsolatba lépni egymással.

Ezt követően hangsúlyozta: "mindenki számára ismert, senki által komolyan nem vitatható tény, hogy a tavalyi magyarországi országgyűlési választásokba Amerikából beavatkoztak". Úgy fogalmazott: a cél az volt, hogy az ellenzék nyerjen, és ezzel olyan helyzet álljon elő, amelyben hazánk is a "háborúpártiak" oldalára áll és fegyverszállításba kezd.

– emelte ki. Arra figyelmeztetett, hogy ez a beavatkozás továbbra sem szűnt meg, miután a hazai médiumok egy jelentős része külföldi, közöttük amerikai forrásokból közvetít "propagandát" a kormány békepárti politikájával szemben.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Bruzák Noémi

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.