Pesti Srácok

A gázkazánokat is lekapcsolná Brüsszel, ez a magyar háztartások közel hatvan százalékát érintené

A gázkazánokat is lekapcsolná Brüsszel, ez a magyar háztartások közel hatvan százalékát érintené

A közeljövőben szavazhatnak Brüsszelben arról az uniós javaslatról, amely alapján a tagállamoknak 2040-ig fokozatosan kellene kivezetniük a gázkazánokat. A döntés különösen fájdalmasan érintheti hazánkat, hiszen magyar lakosság csaknem 60 százaléka fűt gázzal, az átálláshoz több millió forintra lenne szüksége a családoknak. Az Energiaügyi Minisztérium kritikusan reagált a kezdeményezésre.

Heteken belül véglegesíthetik az Európai Tanács és az Európai Parlament ideiglenes megállapodását. A tagállamoknak arról kell ütemtervet készíteniük, hogyan vezetik ki 2040-ig a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat – számolt be az RTL Híradó. A csatorna szerint először az építkezésre készülők számíthatnak szigorításra. Felidézték, hogy az elmúlt egy évben épült ingatlanok 70 százaléka gázzal működik. A KSH legutolsó tavalyi adatai alapján a háztartások csaknem 57 százaléka fűt gázzal Magyarországon.

Balogh József energetikai szakértő a Híradóban úgy fogalmazott, hogy túl sok lakás függ a gáztól, így nem tartja elképzelhetőnek, hogy 2040-től kivezessék a gázbojlereket az országból.

– nyilatkozta a csatorna kérdésére Holoda Attila korábbi energetikáért felelős államtitkár. Mint mondta, a magyar lakosságnak sokkal nagyobb állami és uniós támogatásra lesz szüksége, ha ezt meg akarják valósítani. Az Európai Unió célkitűzése, hogy 2050-ig klímasemleges tagállamai legyenek. Az Európai Tanács az átállás érdekében finanszírozási és támogatói intézkedéseket kíván meghozni. Az energiaügyi minisztérium szerint a gázkazánok fokozatos tiltása életszerűtlen brüsszeli diktátum, amelyet Magyarország ellenez. Az ügyre reagálva úgy fogalmaztak, hogy amennyiben az EU ilyet akar, akkor fizessék ki a magyar családok költségeit.

Forrás: RTL; Fotó: MTI Fotó: Máthé Zoltán

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!