Pesti Srácok

A lengyel legfelsőbb bíróság érvénytelennek találta a volt belügyminiszter megfosztását a képviselői mandátumtól

A lengyel legfelsőbb bíróság érvénytelennek találta a volt belügyminiszter megfosztását a képviselői mandátumtól

Érvénytelennek minősítette pénteken a lengyel legfelsőbb bíróság illetékes kamarája azt a decemberi döntést, amellyel Szymon Holownia, a szejm új elnöke megfosztotta képviselői mandátumától Mariusz Kaminski volt belügyminisztert.

Mariusz Kaminski, valamint egy másik ellenzéki képviselő, Maciej Wasik mandátumfosztását a szejm elnöke december 21-én írta alá, miután a két képviselőt letöltendő szabadságvesztésre ítélte a bíróság. A legfelsőbb bíróság (SN) rendkívüli ellenőrzés ügyeivel megbízott kamarája pénteken úgy találta: Kaminski mandátumfosztása jogtalan volt azért, mert Andrzej Duda elnök az ügyben már 2015-ben kegyelemben részesítette a politikust. A kamara hasonló döntést hozott csütörtökön Wasik ügyében is.

Kaminski és Wasik a jelenleg ellenzékben lévő Jog és Igazságosság (PiS) képviselői, a lengyel korrupcióellenes hivatal (CBA) volt vezetői. Kaminski november végéig belügyminiszter, Wasik pedig december elejéig belügyminiszter-helyettes volt a PiS kormányában. Az ügyük az első PiS-kormány időszakára (2005-2007) nyúlik vissza, amikor Kaminski a CBA főnöke, Wasik a helyettese volt. 2007-ben megszervezték a CBA korrupcióellenes műveletét, melynek eredményeként később korrupció miatt elítélték az akkori mezőgazdasági miniszter két munkatársát. Kaminskit és Wasikot viszont a provokáció kapcsán hatásköri túlkapással vádolták meg, és 2015-ben háromévi börtönbüntetésre ítélték. A nem jogerősen elítélt politikusokat Andrzej Duda 2015 novemberében elnöki kegyelemben részesítette. Az SN azonban idén júniusban új eljárást rendelt el ellenük, decemberben kétéves szabadságvesztésre ítélték őket.

Adam Bodnar igazságügyi miniszter a PiS-kormány által 2015 után kezdeményezett, az Európai Unió által kétségbe vont igazságügyi reformmal hozta összefüggésbe az SN pénteki döntését.

PestiSracok facebook image

– utalt Bodnar a reform során – egyesek szerint jogtalanul – kinevezett bírákra. Piotr Prusinowski, az SN munkaügyi kamarájának elnöke pénteken kétségbe vonta a rendkívüli ellenőrzési kamara státuszát, és bejelentette: Kaminski fellebbezését az általa irányított testület is elbírálja majd.

Szymon Holownia ugyanis egyenesen a munkaügyi kamarához (ahol "régi bírák" vannak többségben) irányította Kaminski és Wasik fellebbezését. Malgorzata Manowska, az SN elnöke pénteki hivatalos nyilatkozatában azonban aláhúzta:

Marcin Warchol, a PiS képviselője pénteken közölte: pártja ügyészségi bejelentést tett Holownia ellen. A házelnököt a PiS bűntett elkövetésével gyanúsítja, mivel Holownia "maga választott ki" egy SN-tagot, akinek Kaminski és Wasik ügyét továbbította – mondta el Warchol.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA-PAP/Darek Delmanowicz

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!