Pesti Srácok

Elítéltek két koszovói szerbet a KFOR elleni tavalyi támadások miatt (Videó)

Elítéltek két koszovói szerbet a KFOR elleni tavalyi támadások miatt (Videó)

Két koszovói szerbet ítélt egyenként hat hónapos börtönbüntetésre egy pristinai bíróság kedden a NATO parancsnoksága alatt működő koszovói békefenntartó erő, a KFOR katonái elleni tavaly májusi támadás miatt.

A koszovói rendőrség és a KFOR csapatai azt követően csaptak össze a helyi szerbekkel májusban, hogy az egy hónappal korábbi önkormányzati választások eredményeivel elégedetlen szerbek akadályozták az új polgármesterek munkáját. Az összetűzések során több civil, valamint a KFOR 27 magyar katonája is megsérült. A feszültségekre adott válaszként a NATO megnövelte koszovói haderejét. Radoš Petrović és Dušan Obrenović kedden bűnösnek vallotta magát az ügyészséggel történt egyezséget követően. Dušan Obrenović hat hónapos büntetését beleszámították az előzetes letartóztatásban töltött időbe, így neki nem kell börtönbe vonulnia, Radoš Petrović pedig – aki korábban 26 napot töltött börtönben – hatezer eurós (mintegy 2,33 millió forint) büntetése kifizetése után távozhatott szabadon. A két férfit eredetileg az alkotmányos rend elleni támadással, nemzetközi védelem alatt álló nemzetközi személyek elleni támadással, hivatalos személy elleni támadással, valamint huliganizmussal gyanúsították, vádat azonban csak ez utóbbi miatt emeltek, és az ítélet is ebben az ügyben született.

Koszovó 2008-ban kiáltotta ki függetlenségét Szerbiától, de Belgrád ezt azóta sem hajlandó elismerni, és továbbra is a saját, déli tartományának tartja a többségében albánok lakta területet. A KFOR-t 1999-ben a szerb-koszovói konfliktus lezárása után hozták létre annak érdekében, hogy fenntartsa a békét Koszovóban.

PestiSracok facebook image

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Georgi Licovszki

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!