Pesti Srácok

Ferencz Orsolya: a nemzeti kutatóűrhajós-programban történő együttműködésről írt alá keretmegállapodást Magyarország és az Európai Űrügynökség

Ferencz Orsolya: a nemzeti kutatóűrhajós-programban történő együttműködésről írt alá keretmegállapodást Magyarország és az Európai Űrügynökség

A nemzeti kutatóűrhajós-programban történő együttműködésről írt alá keretmegállapodást Magyarország az Európai Űrügynökséggel (ESA) – jelentette be a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa a Facebookon csütörtökön közzétett videójában.

Ferencz Orsolya elmondta: újabb mérföldkőhöz érkezett a Hungarian to Orbit (HUNOR) magyar űrhajósprogram megvalósítása. A megállapodással az ESA támogatást nyújt nemcsak az űrhajósok kiképzéséhez, hanem a repülőorvosi képzéshez, a földi irányítóközpontban történő tevékenység megvalósításához és a tudományos program integrációjához is.

– hangsúlyozta a miniszteri biztos. Rámutatott: ez egy "igazán egyedi" megállapodás, mivel az űrügynökség első alkalommal lépett partnerségre egy, a saját nemzeti űrhajósprogramját megvalósító tagállamával, és ennek keretében válik lehetővé, hogy a magyar űrhajósok kiképzése az ESA kölni, illetve hollandiai központjában folytatódhasson.

PestiSracok facebook image

– fogalmazott Ferencz Orsolya, hozzátéve: ez "nagy pillanat" az egész magyar tudományos élet és a magyar űrkutatás számára is. A miniszteri biztos videójában emlékeztetett: 2021-ben fogadta el a magyar kormány a Külgazdasági és Külügyminisztérium által kidolgozott nemzeti űrstratégiatervet, amelynek segítségével a nemzeti kutatóhelyek, az egyetemek és űripari cégek egy közös nemzeti kutatóűrhajós-programban dolgozhatnak.

– tette hozzá Ferencz Orsolya.

Forrás: Facebook; Fotó: MTI/Mónus Márton

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!