Pesti Srácok

Navracsics Tibor: a nemzetért viselt felelősség stabil közös alap az önkormányzatokkal

Navracsics Tibor: a nemzetért viselt felelősség stabil közös alap az önkormányzatokkal

Az önkormányzati autonómia szent és sérthetetlen, de van egy találkozási pont a központi kormányzattal: a nemzetért viselt felelősség - hangsúlyozta a közigazgatási és területfejlesztési miniszter a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) 35 éves jubileumi küldöttgyűlésén kedden Budapesten.

Navracsics Tibor szerint a politikai viták ellenére "végül el kell jutni oda, hogy mindkettő azért van, hogy a nemzet minden polgára jobban éljen". Amikor egy állampolgárnak már "nincs hová fordulni, akkor jön az önkormányzat és a központi kormányzat, utolsó menedékként" - fogalmazott a miniszter, leszögezve, ez stabil, megkérdőjelezhetetlen közös alap.

A TÖOSZ 35 éve a magyar önkormányzatiság történelmét is jelenti, a szövetség megalakulásakor a demokratikus átmenet már elindult - mondta Navracsics Tibor. Felidézte, hogy "mindenki nagy reményekkel vágott neki az útnak", Magyarország az önkormányzati rendszerben számos olyan modellt kipróbált, amely Európa más országaiban megtalálható.

PestiSracok facebook image

- jelezte a miniszter. Hozzátette, ezek közül az egyik, hogy az önkormányzatok és a központi kormányzat viszonya hogyan alakuljon a finanszírozás, együttműködés terén. Voltak olyan modellek, amelyek az önállóságra, mások az együttműködésre helyezték a hangsúlyt, és vannak, akik politikai ellensúlyként tekintenek az önkormányzatra - jegyezte meg Navracsics Tibor.

Hangsúlyozta ugyanakkor: úgy kell biztosítani az önkormányzati autonómiát, hogy az ne csorbítsa a központi kormányzat cselekvőképességét.

A miniszter reményét fejezte ki, hogy ez a kapcsolatrendszer "egymáshoz simul" a jövőben, és kijelentette, partneri viszonyra törekszik az érdekszövetségekkel, önkormányzatokkal, polgármesterekkel. Navracsics Tibor azt mondta, bízik abban, hogy június 9. után még stabilabb önkormányzati rendszer, harmonikusabb kapcsolat jön létre, és "a választás a demokrácia ünnepe lesz".

MTI; Fotó: Hatlaczki Balázs/PS

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!