Pesti Srácok

Somkuti Bálint: kudarc volt a svájci békekonferencia, a remény Szaúd-Arábiában van

Somkuti Bálint: kudarc volt a svájci békekonferencia, a remény Szaúd-Arábiában van

Súlytalan volt és Európa befolyásvesztését mutatja a svájci békekonferencia, melynek kudarca után a szaúd-arábiai folytatás hozhat megoldást Somkuti Bálint hadtörténész és biztonságpolitikai szakértő szerint. Ennek oka, hogy oda mindenki meg van hívva, aki számít.

Elfogadtak egy zárónyilatkozatot a vasárnapi svájci békekonferencián, amelyben a szokásos cirádák hangzanak el a világrendet fenyegető orosz agresszió ellen, de mivel sok ország alacsony szinten képviselte magát, például az Amerika-szövetséges Ausztrália vagy épp India is, Kína ott sem volt, Szaúd-Arábia és Brazília meg nem írta alá, ezért

– mondta a Mandinernek Somkuti Bálint hadtörténész, biztonságpolitikai szakértő, az MCC kutatótanára. Mint rámutatott: Ausztrália az egészségügyi miniszterével képviseltette magát, Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő pedig jelezte, hogy Svájc így már nem semleges.

PestiSracok facebook image

A svájci dokumentum Ukrajna követeléseivel indul, ami a 2014 óta elfoglalt területek visszafoglalását jelenti, és nem veszi figyelembe az azóta beállt területi változásokat, valamint Ukrajna helyzetének változását. Azaz a követelései akkor lennének érvényesek, ha sikerült volna Oroszországot térdre kényszeríteni, de ez nem sikerült – folytatta kérdésére válaszolva Somkuti Bálint.

Mint mondta:

Szaúd-Arábia hozhat eredményeket

Emellett rámutatott: miután már a konferencia megszervezésekor tudni lehetett, hogy Szaúd-Arábiában folytatódik a folyamat az oroszok részvételével, az orosz béketerv megtárgyalásával, az egész svájci konferencia elvesztette jelentőségét.

Az az elképzelés – jegyezte meg Somkuti –, ami nem veszi figyelembe a csatatér realitásait és a hosszabb távú kilátásait, az kudarcra van ítélve. A svájci békefolyamat azt mutatta meg, hogy Svájc sem tud teljesen semleges maradni.

A remény a hadtörténész szerint most abban van, hogy Szaúd-Arábián születik megegyezés, ahol ott lesznek az oroszokon túl az ukránok, az amerikaiak és a kínaiak is, tehát minden fontos szereplő, a nagyhatalmak és a háborúzó felek is.

Forrás: Madniner

Ajánljuk még

Varga Judit a PS-nek: bizonyos politikusoknak életveszélyes lenne, ha az Európai Bizottság zöld lámpát adna Magyarországnak (Videó)

Exkluzív 2023 november 16.
Európa nyugati fele a progresszív, nyitott határokat hirdető bevándorláspolitikának köszönhetően a 25. órába lépett. Most már a valóság ott üvölt és dörömböl minden választópolgár ajtaján, fogalmazott lapunknak adott interjújában Varga Judit. Az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának elnöke kiemelte, egyértelmű ok-okozati összefüggés áll fenn a nyugati modern antiszemitizmus megjelenése és az illegális bevándorlás között. Hozzátette, néhány évvel ezelőtt nagyon hevesen támadták Magyarországot azért, mert itt állítólag antiszemitizmus van, holott ez a legbiztonságosabb hely zsidó honfitársaink számára ma Európában. Varga Judit úgy fogalmazott a migránsok kötelező elosztása kapcsán, amennyiben Magyarország pert veszítene ebben az ügyeben, akkor kényszerítő bírságot rónának ki hazánkra, mintegy 16 ezer eurót naponta. Persze a 22 ezer eurón felül, amit a be nem fogadott migránsokért kellene fizetni fejenként. A bizottsági elnök az EP-választással kapcsolatban úgy fogalmazott, készül a feladatra, a Fidesz hivatalos EP-listája majd január/február környékén lesz hivatalos. Varga Judit kiemelte, egyre kellemetlenebb az Európai Bizottság számára is, hogy a még mindig a maradéktalanul teljesített magyar igazságügyi reformokat bírálják. Úgy fogalmazott, bizonyos politikusoknak életveszélyes lenne, ha az Európai Bizottság zöld lámpát adna Magyarországnak ezekben az ügyekben. Részletek a videóban.