Pesti Srácok

Jövőre szabadnap lehet Lengyelországban a szenteste

Jövőre szabadnap lehet Lengyelországban a szenteste

Munkaszüneti nap lehet Lengyelországban a jövő évtől a karácsonyi ünnepeket megelőző szenteste napja (december 24.) a parlamenti alsóház (szejm) által szerda este megszavazott törvénymódosítás értelmében.

A jogszabály mellett - amelyről még a felsőház (szenátus) is szavazni fog - a 460 fős szejm jelen lévő képviselői közül 403-an szavaztak, míg 10-en ellenezték, és 12-en tartózkodtak. A módosítás értelmében a jövő évtől december 24-e munkaszüneti nap lenne minden munkavállaló, ezen belül a boltok dolgozói számára.

A mostani szabály szerint a bolti dolgozóknak szenteste délután kettőig tart a munkaidejük, a közalkalmazottak körében pedig formálisan az egész nap munkanap, de a felettesek dönthetek arról, hogy korábban elengedik az alkalmazottakat.

Boltzár már régóta van

PestiSracok facebook image

Lengyelországban 2018-ban vasárnapra és ünnepnapokra bevezették a boltok zárva tartását a legnagyobb szakszervezet, a Szolidaritás kezdeményezésére. Ennek értelmében vasárnap csak a kisboltok lehetnek nyitva, mégpedig akkor, ha maga a tulajdonos áll a pult mögött. A nagyobb üzletek csak az év hét - általában a jelentősebb ünnepeket megelőző – vasárnapján, ezen belül a karácsony előtti két vasárnapon tarthatnak nyitva.

Az egyház egyetért a szünettel

Leszek Gesiak, a lengyel püspöki konferencia szóvivője csütörtökön a PAP hírügynökségnek elmondta: a püspökök „megértéssel fogadják” a szejm szerdai döntését, amely „bizonyára elősegíti a jobb készülődést a karácsonyi ünnepekre”.

– jegyezte meg az atya. Aláhúzta: a katolikus egyház mindenkori álláspontja, hogy a vasárnap munkaszüneti nap kell, hogy legyen, amely a boltok dolgozóinak is lehetőséget ad pihenésre a családi körben.

– fogalmazta meg fenntartásait a püspökkari szóvivő.

Forrás, fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!