Navracsics: nem az arab befektető lépett vissza, a kormány döntött így

Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a 24.hu Della podcastjében, amelyben a beszélgetés központi témája a Rákosrendező-projekt volt, egyértelművé tette, hogy a projekt megvalósításától nem az arab befektető lépett vissza, hanem a kormány hozta meg ezt a döntést. Navracsics elmondása szerint a kormány ülésén, ahol a döntés megszületett, a vita elsősorban arra vonatkozott, hogy ha peres ügybe fordulna a vita, az rontaná a beruházási környezetet, ezért döntöttek a projekt folytatása mellett, akár úgyis, hogy a főváros él az elővásárlási jogával.
A miniszter azt is elmondta, hogy a főváros elővásárlási jogának kérdését még a kormány jogászai között is heves vita övezte. Bár az állam technikailag rendelkezik a visszavásárlási joggal, Navracsics szerint ez a lehetőség túl bonyolult lenne, és nem biztos, hogy gazdaságilag, illetve politikailag is kifizetődő lenne. Ezen belül az is kérdéses, hogy Budapest képes lesz-e megfizetni a vételárat, mivel a projekt megvalósításához szükséges források rendelkezésre állása továbbra is bizonytalan.
A miniszter megjegyezte, hogy a közelgő 2026-os választások is befolyásolták a döntéshozatalt, hiszen a politikai környezet is változóban van. Emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a beruházás sikeréhez célszerű lenne Budapestnek EU-s forrásokra pályázni, így enyhítve a pénzügyi terheket. Bár a lakosság körében nem volt teljes elutasítás a projekttel szemben, komoly aggodalmak merülnek fel a finanszírozás és a projekt hosszútávú fenntarthatósága kapcsán.
Jelenleg Budapest már prezentálta is az elővásárlási jog gyakorlására vonatkozó terveit a Rákosrendezőre vonatkozóan, de a megvalósítás pontos időpontja továbbra is ismeretlen. A tervek szerint akár csak 10-15 év múlva indulhat meg az építkezés, de a projekt befejezése körül pedig nagy kérdőjelek vannak, mivel a részletek – például az arab befektetővel kötött megállapodás pontos tartalma – továbbra is vitatottak.
