Pesti Srácok

A nagybetűs sportember, akinek papírja is van arról, hogy „jó srác” lett – Buzgó József 70 éves

null

Sportolóként indult, majd sportágában, az öttusában edző lett, aztán évtizedeken keresztül sportújságíró is volt, de kommunikációs tanácsadóként napjainkban is a sportban tevékenykedik. Vagyis, ha létezik olyan személy, akire ráillik a jelző, hogy ízig-vérig sportember, akkor az Buzgó József, aki korábban kiérdemelte a Magyar Olimpiai Bizottság Fair Play-díját is. A minap ünnepelte hetvenedik születésnapját, s bár szinte soha, senkinek nem nyilatkozik, portálunk felkérésére mégis igent mondott, és a jeles ünnep okán elmesélte kalandokban bővelkedő élete néhány jelentős történését.

Buzgó József Tatabányán cseperedett, és amióta az eszét tudja, a sportol. Ökölvívóedző édesapját követve rövid ideig a ringben is megfordult, ám mivel annak idején szinte minden gyermek futballkarrierről álmodozott, így ő is erre vágyott. Ha ez nem is jött össze, a számára leginkább testhez álló sportághoz, az öttusához mégiscsak eljutott, igaz, több vargabetűn keresztül.

Abból a korosztályból, amelyben Buzgó József is úszott, később többen is a világhírű mester, Széchy Tamás tanítványai lettek. Bár őt nem vette magához az Úszópápa, ezt nem utólag sem bánja, sőt, azt vallja: ennek így kellett lennie.

PestiSracok facebook image

A sporttól azonban egyetlen pillanatra sem szakadt el, sőt, rövid időn belül átpártolt az öttusához. Mint később kiderült, ez a lehető legjobb döntés volt a részéről. Annyira testhez álló volt ugyanis számára az öt sportág ötvözete, hogy igen rövid idő alatt a legjobbak közé verekedte magát. Egyedül a lövészettel gyűlt meg olykor a baja, azt is elárulja, miért.

Buzgó József, Kancsal Tamás és Maracskó Tibor válogatott öttusázók a vívóteremben, 1981-ben. Fotó: Fortepan/Kanyó Béla
Buzgó József, Kancsal Tamás és Maracskó Tibor válogatott öttusázók a vívóteremben, 1981-ben. Fotó: Fortepan/Kanyó Béla

A túlzott szerénykedésre – ami jellemzője egyébként Buzgó Józsefnek – azonban semmi oka sincs, hiszen 1978-tól állandó tagja volt a válogatottnak, és igen szép eredményeket ért el. Világkupát nyert, BEK-győztes lett a Bp. Honvéddal, amellyel magyar bajnoki címeket is begyűjtött, így a lehető legszebb reményekkel várhatta az 1984-es esztendőt. Olimpiai év következett, miközben ő maga éppen pályafutása zenitjén járt, csúcsformában volt és a nagy sikerhez szükséges rutin is a birtokában volt. Ám a politika közbeszólt. Mint közismert, Magyarország – más, a szovjet-blokkhoz tartozó állammal együtt – politikai okokból bojkottot hirdetett a Los Angeles-i olimpia ellen, így visszamondta az ötkarikás játékokon való részvételt.

A következő, szöuli olimpiát már edzőként élte meg, Török Ferenc szövetségi kapitány ugyanis felkérte segítőnek. A szöuli a magyar öttusasport máig legeredményesebb olimpiája, hiszen egyéniben és csapatban egyaránt magyar aranyérem született. Furcsa módon, ezek után mégsem maradt hely a stábban Buzgó Józsefnek...

2017, vagyis a MOB Fair Play-életműdíj átvétele óta
2017, vagyis a MOB Fair Play-életműdíj átvétele óta "hivatalosan" is papírja van arról, hogy teljesítette a szülői házból hozott kérést és "jó srác" lett. Fotó: Buzgó József archívuma

Sportújságíróként végigjárta a szamárlétrát, a kezdő rovattagságtól kezdve, a rovatvezetésen át egészen a laptulajdonos-főszerkesztői feladatig. Minden szinten dolgozott a sportsajtóban, újságírói pályája csúcsát egyértelműen az ország egyetlen sportnapilapjának főszerkesztői széke jelentette.

Érdekesség, hogy bár rendkívül közvetlen, nyitott és barátságos ember, ám amennyire csak lehet, kerüli a nyilvánosságot. Egyetlen közösségi oldalon sincs fent, de nem található meg az életrajza a közismert online enciklopédiában sem. Ez azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy befelé forduló ember lenne, sőt, barátságait minden eszközzel ápolja, a hozzá közel állók mindenben számíthatnak rá.

Néhány évvel ezelőtt teljesen váratlanul érte a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) részéről történő megkeresés, miszerint elnyerte a szervezet által kiosztott Fair Play-díjat. Érzése szerint ugyanis semmi extrát nem tett, csak igyekezett megtartani mindazt, amire szülei nevelték.

A hetven éves Buzgó József napjainkban. Fotó: Szabó Miklós
A hetven éves Buzgó József napjainkban. Fotó: Szabó Miklós

Személyesen is sokat köszönhetek Buzgó Józsefnek, akivel harminc éve ismerjük egymást. Se szeri, se száma azoknak az interjúknak, amelyekhez ő segített hozzá, akár egy telefonszámmal, akár azzal, hogy rá hivatkozva rögtön megnyílt előttem a megkérdezett sportember, mondván: Buzgó Józsi barátjának örömmel nyilatkozik. A hetvenedik születésnapját ünneplő kiváló sportember magánemberként széles látókörű, őszinte, rendkívül jó humorú személyiség. Ma is minden nap 3.50-kor kel, hogy aztán reggel hattól a margitszigeti „Körzővel” indíthassa a napját, betartja ugyanis azt a jó tanácsot, amit világbajnok öttusázó-társától, későbbi futóedzőjétől, Kancsal Tamástól kapott egykoron: „Futni kell!”.

Bár életének minden szakasza eredményekben bővelkedik, nem ezekre a legbüszkébb. Számára a családja – felesége Andrea, és két lánya, Csilla, valamint Réka – az igazi büszkeség és boldogság. Az őt egykoron útjára engedő szülei pedig elégedettek lehetnek: fiúk teljesítette kérésüket. Becsületes, tisztességes, a fair play szellemében élő, hamisítatlan sportember lett, akinek erről ráadásul papírja és emlékérme is van. Isten éltesse még nagyon sokáig a „hetvenkedő” Buzgó Józsefet!

Vezető kép: Buzgó József archívumából (Fotó: Szabó Miklós)

Ajánljuk még