Pesti Srácok

Egy iráni transznemű feljelentése alapján ítélte el hazánkat az unió bírósága: nem ismertük el a "megélt identitását"

Egy iráni transznemű feljelentése alapján ítélte el hazánkat az unió bírósága: nem ismertük el a "megélt identitását"

Az Európai Unió Bírósága (EUB) kimondta: Magyarországnak el kell ismernie a transznemű emberek „megélt identitását” – írja a spanyol ABC. A cikk felidézte, hogy Magyarország 2020-ban betiltotta a nemek megváltoztatásának hivatalos nyilvántartását és a transznemű identitás jogi elismerését.

2022-ben egy iráni transznemű ember kérte, hogy a hivatalos anyakönyvi bejegyzését férfire változtassák. A hatóságok azonban elutasították a nyilvántartásának módosítására irányuló kérelmét azzal érvelve, nem bizonyította, hogy nemátalakító műtéten esett át. Az iráni ezt követően a Fővárosi Bírósághoz fordult, amely az uniós bírósággal konzultált. Az EUB pedig kimondta, az európai jog szerint mindenkinek joga van adatai helyesbítéséhez.
Vagyis adatkezelési indoklással adtak nyomatékot egy ideológiailag motivált döntésnek. Érdekes adalék, hogy az illető az uniós adatvédelmi jogszabályok alapján kérte adatainak helyesbítését, arra hivatkozva, hogy ezek biztosítják az emberek számára a róluk szóló pontatlan információk kijavításának jogát.

Az Európai Unió Bírósága szerint egy tagállam közigazgatási gyakorlata nem teheti ezt a jogot függővé a nemi átalakító műtét bizonyítékának bemutatásától. A testület szerint egy ilyen eljárás sérti az alapvető jogokat, különösen a személyi integritáshoz és a magánélet tiszteletben tartásához való jogot. A bíróság szerint a nemi identitás a magánélet egyik legintimebb aspektusa és a transznemű embereknek joguk van a személyes fejlődéshez, testi és erkölcsi integritásukhoz, valamint nemi identitásuk tiszteletben tartásához és elismeréséhez - olvasható a Politico vonatkozó cikkében.

Forrás: Mandiner. Fotó: PS
PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!