Pesti Srácok

Szijjártó Péter: a KunlunChem kínai elektrolitgyártó Szolnokon hozza létre első európai üzemét

Szijjártó Péter: a KunlunChem kínai elektrolitgyártó Szolnokon hozza létre első európai üzemét

A KunlunChem kínai elektrolitgyártó cég Szolnokon építi fel az első európai üzemét, a negyvenmilliárd forintos beruházással százhúsz új munkahely jön majd létre – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten.

A minisztérium MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a tárcavezető a KunlunChem beruházásának bejelentésén tudatta, hogy a kínai elektrolitgyártó vállalat az első európai üzemét Szolnokon építi fel negyvenmilliárd forintból, aminek nyomán majd százhúsz új munkahely jöhet létre. Beszédében kiemelte, hogy a KunlunChem a világ öt legnagyobb elektrolitgyártója közé tartozik, amely itt a BMW és a Mercedes elektromos autóinak beszállítója lesz a legmodernebb technológiával.

Továbbá megjegyezte, hogy a high-tech működés nem lenne lehetséges a megfelelő, biztos alap nélkül, márpedig Szolnokon a tradíciók adottak, hiszen a város mindig is a magyar vegyipar egyik bástyája volt. Tájékoztatása szerint az ágazat hazánkban közel százezer embert foglalkoztat, és a betelepülő kínai cég is a helyi munkavállalókra kíván támaszkodni, ezért fontos a minél szorosabb együttműködés a Szolnoki Szakképzési Centrummal. Szijjártó Péter aláhúzta, hogy az emberiség jelenleg a válságok és veszélyek korában él, ezek a kihívások viszont nem terelhetik el a figyelmet a környezetvédelem szempontjairól. Kifejtette, hogy vannak, akik ezt politikai kérdésként fogják fel, míg a magyar kormány inkább gyakorlati kérdésként, hogy a bolygót miként lehet megőrizni a következő nemzedékek számára.

Emlékeztetett arra, hogy a károsanyag-kibocsátás mintegy hatodát a közúti közlekedés adja, ezért nem lehetséges a klímacélok teljesítése az autóipari elektromos átállítása nélkül. Rámutatott, hogy ennek tempójáról vita zajlik, arról azonban nem, hogy végül meg fog történni.

PestiSracok facebook image

– mondta. Illetve ennek kapcsán üdvözölte, hogy Magyarország a zöld autóipari átállás egyik éllovasává vált, olyan országgá, ahol a német és a kínai vállalatok egymás mellett építik fel a gyáraikat, munkahelyek tízezreit teremtve. A miniszter végül hangsúlyozta, hogy a világgazdaságban drámai változások zajlanak, amelyek egyik fő jellemezője a világ keleti felének erősödése.

– fogalmazott. Majd a magyar-kínai gazdasági együttműködést is méltatta, és közölte, hogy a kelet-ázsiai ország mára hazánk első számú kereskedelmi partnere lett Európán kívül, és az elmúlt öt évben háromszor is innen érkezett a legtöbb beruházás.

– összegzett. A KunlunChem MTI-hez eljuttatott pénteki közleményében ismerteti, hogy az évi 36 600 tonna kapacitású üzem a tervek szerint 2026 harmadik negyedévében kezdi meg működését. A tájékoztatás szerint a kínai vállalat az állami tulajdonú NIPÜF Zrt.-től vásárolja meg a beruházás 15 hektáros területét Szolnok és Abony között. Egy 5000 négyzetméteres gyárépületet és egy több mint 700 négyzetméteres irodaépületet terveznek felépíteni a gyárépületet támogató létesítményekkel együtt.

Az üzem a legmagasabb környezetvédelmi és iparbiztonsági elvárásoknak megfelelve működik majd. A cég közleményében Kuo Jingcsün (Guo Yingjun), a KunlunChem ügyvezetője kiemelte, a legmodernebb és legbiztonságosabb technológiát alkalmazzák annak érdekében, hogy hozzájáruljanak a fenntartható ipari fejlődéshez. Elkötelezettek amellett, hogy betartsák a magyar és európai uniós környezetvédelmi és biztonsági előírásokat. Kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy biztosítsák az információk átláthatóságát a szolnokiak számára. Az ügyvezető hozzátette: nagyra becsülik Szolnok vegyipari hagyományait, valamint a magas színvonalú helyi oktatást. A helyi tehetségre terveznek támaszkodni, helyi munkaerőt szeretnének alkalmazni, és együttműködésre törekednek a helyi oktatási intézményekkel.

Forrás, fotó: MTI;

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!