Pesti Srácok

A dílerek és a fogyasztók is szigorúbb elbírálásra számíthatnak az újabb drogtörvénnyel

A dílerek és a fogyasztók is szigorúbb elbírálásra számíthatnak az újabb drogtörvénnyel

Benyújtotta kedden újabb törvényjavaslatát Horváth László kormánypárti képviselő az Országgyűlésnek, a kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos előterjesztése alapján jelentősen szigorodna a terjesztők és a fogyasztók elbírálása is, utóbbiak például csak abban az esetben választhatnák az úgynevezett elterelést, ha vállalnák, hogy a vizsgálatban megnevezik a dílerüket.

A Magyar Országgyűlés elnökének, Kövér Lászlónak címzett beterjesztésében Horváth László emlékeztetett:

Az újabb javaslat értelmében a kábítószerek felhasználói abban az esetben választhatnák az úgynevezett elterelést, ha a vizsgálatban megneveznék, hogy kitől kaptak, vásároltak drogot. Jelentős változás az is, hogy csak két esetben választhatnák az érintettek az elterelést, többször nem. Ugyancsak lényeges elem, hogy az elterelésben rést nem vevő, de az eljárásban közreműködő, a dílerüket megnevezők büntetése korlátlanul enyhíthetővé válna. Az „Új pszichoaktív anyaggal visszaélés” alcím címe helyébe a „Tudatmódosító anyaggal visszaélés” lépne, ami azt jelenti, hogy az új törvény már nem különböztetné meg a különféle drogokat, hanem azokat egységesen kezelné a tudatmódosítók fogalmát amellett, hogy a kemény és az enyhébb drogokra vonatkozó elbírálás továbbra is érvényben marad.

Az új jogszabály szerint azok, akik akik kábítószert kínálnak, vagy adnak át másoknak, két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethetők, ha pedig a tevékenységüknek miatt a drog több mint tíz személy számára válik hozzáférhetővé , akkor a büntetésük három éves szabadságvesztés is lehet. A forgalmazók, üzleti célból kereskedők esetén a büntetés öt év is lehet. A passzus összeköti a kábítószerekkel kapcsolatos tevékenységeket más bűncselekményekkel: ha valaki azért követ el rablást, vagy kifosztást, hogy így jusson droghoz, annak a büntetési tétele kettőtől nyolc évig terjed. Egyes bűncselekményeket - így az emberölést, a súlyos és a könnyű testi sértést - új minősített esettel egészítenék ki, nevesítve a kábítószerrel összefüggésben megvalósuló elkövetést.

PestiSracok facebook image

— olvasható a

törvényjavaslatban.

Őrizetbe vehetők a bódultak, kitilthatók a forgalmazók

A rendőrség legfeljebb 72 órára őrizetbe veheti a közterületen vagy nyilvános helyen tartózkodó, módosult tudatállapotban lévő személyeket különösen abban az esetben, ha másokat súlyosan zaklató vagy a köznyugalmat súlyosan sértő magatartást tanúsítanak. Lehetővé válna, hogy a kábítószer-kereskedőkkel szemben alkalmazzák a kitiltás büntetést, azaz egy vagy több településről, illetve az ország meghatározott részéből ki lehetne tiltani az erre ítélt elkövetőket akár öt évre

Vagyonelkobzásra számíthatnak a kereskedők

A dílerektől a hatóságok elkobozhatják a szer szállítására, tárolására alkalmazott járműveket, az illegális anyagok tárolására, feldolgozására, értékesítésére való előkészítésre használt eszközöket és berendezéseket, valamint a tárolásra, feldolgozásra, elrejtésére használt ingatlanokat is.

Szégyentáblát kaphatnak az érintett üzletek

Amennyiben egy üzletről, például vendéglőről kiderül, hogy ott a a tulajdonos közreműködésével vagy tudomásával követtek el kábítószerrel kapcsolatos bűncselekményeket, akkor a második ilyen alkalom után a hatóságok bezárhatják. Ennek minimális időtartama fél, legfeljebb egy év, és kötelezően, jól láthatóan ki kell függeszteni az üzletre az intézkedés okát.

A szigorítások oka, hogy a kormány felismerte: egyre aggasztóbb a szintetikus drogok elterjedése Magyarországon, ami határozott fellépést követel. A szigorúbb fellépés érdekében a kabinet Horváth Lászlót a kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztossá nevezte ki. A kormánypárti képviselő a nemrég megfogalmazott új irányelvek bevezetése, illetve a hathatósabb rendőrségi fellépés után rendszeresen jelentős eredményekről számol be a drogok ellen küzdelem terén.

A törvényjavaslat keddi benyújtása után Horváth László beszámolt arról a közösségi oldalán is:

— hangsúlyozta a kormánybiztos.

Forrás: parlament.hu. Fotó: MTI Fotó: Máthé Zoltán

Ajánljuk még

Itt a nagy antifa-széljobb vita a Polbeatben: "Nefelejcs" Gergő vs. Lipták Tamás, csütörtök 18 óra, R56!

‎Polbeat 2025 május 29.
Szélsőbal nincs, de igény az volna rá - írta Varga "Nefelejcs" Gergő hét éve a Tett blogon. Nem kellett sokat várnia, hogy a folyamatosan tüzelt antifa csoportok végül radikalizálódjanak, elég csak az Ilaria Salis-féle, 2023-as budapesti terrortámadásra gondolni. Varga "Nefelejcs" Gergő, aki a marxista portál, azaz a Mérce munkatársaként, a Vörös Szittya vlog arcaként és mindenek előtt antifa szervezőként ismert, elfogadta a PestiSrácok felkérését, hogy a másik nagy közéleti szubkultúra, a nemzeti radikálisok emblematikus képviselőjével, Lipták Tamással, a Jobbszélső Telegram csatorna szerkesztőjével, a Magyar Jelen szerzőjével megmérkőzzön a Polbeat nyilvános felvételén, május 29-én, csütörtökön, 18 órától, az R56 Sörözőben. Mérkőzésvezető: Huth Gergely és Kertész Dávid.

Nagyon súlyos, sötét dolgokról írok - Mező Gábor az első novelláskötetéről, régi és új ügynökökről (PS-videó)

‎Polbeat 2024 szeptember 10.
Nagyon súlyos, sötét történetekről írok. Gondolom nem meglepetés, hogy a XX. század második feléből. Azért dolgozom, hogy valamennyire tanuljunk a múltból, és ne menjünk bele ugyanazokba a csapdákba, amikbe korábban. Erre vonatkozik a cím, hogy Az ördög van odakint. Az ördögöt valahogy kívül kell tartanunk, nem szabad beinvitálni a házunkba. Ugyebár csak akkor tud bejönni, ha meghívjuk - mondta Mező Gábor kutató-író első novelláskötetéről, Huth Gergely kérdéseire.