Pesti Srácok

Orbán Viktor: Magyarország és Szlovákia együttműködését új magasságokba emeltük

Orbán Viktor: Magyarország és Szlovákia együttműködését új magasságokba emeltük

A mai napon Orbán Viktor hivatalos látogatásra érkezett Pozsonyba, ahol Robert Fico szlovák miniszterelnökkel és Peter Pellegrini köztársasági elnökkel is megbeszéléseket folytatott. A magyar miniszterelnök és a szlovák miniszterelnök utoljára január 21-én Pozsonyban találkozott egymással. Akkor a két vezető megegyezett abban, hogy legközelebb márciusban tárgyalnak újra Pozsonyban, hogy együtt ünnepeljék meg a szlovák–magyar jószomszédi viszonyt biztosító szerződés aláírásának 30. évfordulóját. A mostani, a szlovák belpolitikai helyzet miatt áprilisra húzódó megbeszélés középpontjában a kétoldalú kapcsolatok fejlesztése, valamint a béke, a szuverenitás és az energiaellátás szerepelt.

A tárgyalások utáni sajtótájékoztatón Robert Fico a magyar-szlovák kapcsolatokkal összefüggésben úgy fogalmazott, hogy

Továbbá örömét fejezte ki, hogy

PestiSracok facebook image

E mellett a szlovák kormányfő elismerte Orbán Viktor harcát a szuverenitásért folytatott küzdelemben. Az Európai Unióval összefüggésben azt mondta, hogy Szlovákia és Magyarország nemcsak vétóval fenyegetőzik, hanem konstruktív javaslatokat is tesz. A szlovák vezető szerint pedig pont ezért fontos a tagállamokat megillető vétójog fenntartása, amelynek most az EU az elvételére törekszik. A két ország így azon túl, hogy harcol az illegális migráció ellen, azért is kemény harcot folytat, hogy ne vegyék el tagállamok vétójogát.

Ezen túl, Fico kiemelte a két ország közötti energetikai együttműködést is. Elmondta, hogy az atomenergiáról is tárgyaltak, és dicsérte a magyar és a szlovák vállalatok együttműködését.

A tárgyaláson szóba került a Visegrádi Négyek együttműködése is, amelynek július 1-jétől Magyarország lesz a soros elnöke. Ezzel kapcsolatban Fico arra kérte a magyar miniszterelnököt, hogy indítsa újra az együttműködést, amelyet ő is támogatni fog. A szlovák vezető kiemelte, hogy az ukrajnai háborúval kapcsolatban ugyanazon az állásponton vannak Magyarországgal, vagyis Szlovákia is a harcok azonnali beszüntetését akarja elérni. Majd hozzátette, hogy ő sosem fog támogatni olyan lépéseket, amelyek a szuverén politikát büntetnék.

Orbán Viktor a sajtótájékoztatón közölte, hogy a szlovákok és a magyarok mindig számíthatnak egymásra. A magyar miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy

Hozzátette, hogy Szlovákia Magyarország harmadik legfontosabb kereskedelmi partnere, és ezért mindkét félnek érdeke, hogy a vámháború ne gyengítse gazdaságaikat. Orbán Viktor kiemelte, hogy a két országnak ugyanaz az álláspontja a migráció tekintetében is, mivel Szlovákia ugyanúgy elutasítja a bevándorlást, mint Magyarország. Az energetikai együttműködés pedig tovább erősödik tekintettel arra, hogy tovább bővítik a szlovák–magyar kőolajszállítási kapacitásokat. A magyar miniszterelnök hozzátette, hogy mind Szlovákia, mind Magyarország elutasítja, hogy Ukrajna blokkolja az energiaszállításokat. Utóbbival kapcsolatban megjegyezte, hogy

A miniszterelnök szerint Kijevnek jobban figyelembe kellene vennie a magyar és a szlovák gazdasági érdekeket.

A két fél arról is megállapodott, hogy bővítik a két ország közötti határátkelőhelyeket, ami azt jelenti, hogy újabb utakat, hidakat és vasutat fognak építeni.

A magyar miniszterelnök ezt követően hivatalos látogatásra invitálta Robert Ficot, aki elfogadta a magyar kormányfő meghívását.

Ajánljuk még

Varga Judit a PS-nek: bizonyos politikusoknak életveszélyes lenne, ha az Európai Bizottság zöld lámpát adna Magyarországnak (Videó)

Exkluzív 2023 november 16.
Európa nyugati fele a progresszív, nyitott határokat hirdető bevándorláspolitikának köszönhetően a 25. órába lépett. Most már a valóság ott üvölt és dörömböl minden választópolgár ajtaján, fogalmazott lapunknak adott interjújában Varga Judit. Az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának elnöke kiemelte, egyértelmű ok-okozati összefüggés áll fenn a nyugati modern antiszemitizmus megjelenése és az illegális bevándorlás között. Hozzátette, néhány évvel ezelőtt nagyon hevesen támadták Magyarországot azért, mert itt állítólag antiszemitizmus van, holott ez a legbiztonságosabb hely zsidó honfitársaink számára ma Európában. Varga Judit úgy fogalmazott a migránsok kötelező elosztása kapcsán, amennyiben Magyarország pert veszítene ebben az ügyeben, akkor kényszerítő bírságot rónának ki hazánkra, mintegy 16 ezer eurót naponta. Persze a 22 ezer eurón felül, amit a be nem fogadott migránsokért kellene fizetni fejenként. A bizottsági elnök az EP-választással kapcsolatban úgy fogalmazott, készül a feladatra, a Fidesz hivatalos EP-listája majd január/február környékén lesz hivatalos. Varga Judit kiemelte, egyre kellemetlenebb az Európai Bizottság számára is, hogy a még mindig a maradéktalanul teljesített magyar igazságügyi reformokat bírálják. Úgy fogalmazott, bizonyos politikusoknak életveszélyes lenne, ha az Európai Bizottság zöld lámpát adna Magyarországnak ezekben az ügyekben. Részletek a videóban.