Pesti Srácok

A román alkotmánybíróság hitelesítette Nicusor Dan győzelmét, miután elutasította a magyarellenes George Simion óvását

A román alkotmánybíróság hitelesítette Nicusor Dan győzelmét, miután elutasította a magyarellenes George Simion óvását

George Simion, a magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje azért még tett egy utolsó kísérletet arra, hogy érvénytelenítse a számára kedvezőtlen elnökválasztás eredményét, de óvása nem talált meghallgattatásra. Ugyanis a román alkotmánybíróság megalapozatlannak minősítette és elutasította Simion külföldi beavatkozásra is hivatkozó óvását. A testület, amelynek döntése ellen nincs helye fellebbezésnek, ezt követően hitelesítette Bukarest főpolgármestere, Nicusor Dan győzelmét.

George Simion arra hivatkozva kérte a választási eredmény érvénytelenítését, hogy szerinte a moldovai szavazókörökben "százmillió eurós költségvetésből pénzelt választói turizmus" és szavazatvásárlás torzította el a választói akaratot, amelynek befolyásolásához szerinte a francia és a lengyel kormány is hozzájárult. Az államfőjelölt szerint az ellenfele mögött felsorakozott "régi rendszer" román influenszereket vásárolt meg a választók befolyásolása érdekében.

A központi választási bizottság által kedden közzétett hivatalos végeredmény szerint Nicusor Dan 6 168 642 szavazattal nyert az elnökválasztás második fordulójában, csaknem 830 ezer szavazattal megelőzve az 5 339 053 voksot megszerző George Simiont.

Az alkotmánybíróság csütörtökön délben ünnepélyes ülésen hirdeti ki az elnökválasztás eredményét, és adja át az ötéves megbízatásról szóló dokumentumot Nicusor Dan megválasztott államfőnek, akit a magyar kisebbség is támogatott.

PestiSracok facebook image

Az új elnök hétfőn lép hivatalba, miután leteszi az esküt a kétkamarás törvényhozás együttes ülésén.

Forrás/Vezető kép: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!