Pesti Srácok

Kilakoltatnak tíz családot, mert a szakemberek a parajdi sóbánya beomlásától tartanak

Kilakoltatnak tíz családot, mert a szakemberek a parajdi sóbánya beomlásától tartanak

A román katasztrófavédelmi hatóság (DSU) vasárnap elrendelte tíz parajdi ház azonnali kiürítését és a lakosok biztonságba helyezését, mivel egy helyszíni terepszemle nyomán a gazdasági minisztérium szakemberei úgy értékelték: fennáll a veszélye annak, hogy a vízzel elöntött régi sóbánya teteje beomlik - közölte a bukaresti kormány sajtóirodája.

A kommüniké szerint Catalin Predoiu ügyvivő miniszterelnök - aki vasárnap maga is meglátogatta Székelyföld árvíz sújtotta településeit - a helyszínre küldte Hargita megye kormánybiztosát és az országos katasztrófavédelmi felügyelőség parancsnokának helyettesét. A közleményben leszögezték: a kormány számára az emberéletek védelme a legfontosabb szempont, és mindent meg fognak tenni a tragédia által sújtott közösség védelmében, a károk enyhítése érdekében.

Az evakuálás előzményeiről Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke vasárnap Facebook-oldalán azt írta: a katasztrófavédelmi bizottság döntése alapján vasárnap terepszemlét tartott a Sóháton, ahol a Korond-patak bezúdult a bányába. A vízügy és az Országos Sóipari Társaság (Salrom) megállapították, hogy "a Dózsa-bánya fölött megjelent két-három süllyedés", ezért elrendelték a veszélyeztetett terület közvetlen közelében élő családok ideiglenes kitelepítését.

A román állami tulajdonban lévő Salrom által működtetett parajdi sóbányába a hét elején tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részlegét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is, ahol 1991-ben kezdődött meg a sókitermelés.

PestiSracok facebook image

Szombaton Nicusor Dan román államfő is felkereste a parajdi közösséget, és azt ígérte, hogy a hatóságok nem hagyják magukra a bajba jutott embereket: a bányászok és az idegenforgalomból élők kárpótlást kapnak, a sóbányát pedig - a lehetőségek szerint - részben vagy egészben, de legalább az idegenforgalom számára megpróbálják megmenteni.

Forrás/Vezető kép: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!