Maffiaállam – Zelenszkij karhatalommal csap le ellenfeleire

A világ történelem során minden diktatúra szívesen hivatkozott arra, hogy a korrupció ellen harcol, mikor le akart számolni politikai ellenfeleivel. Ezt tette a náci Németország, ezt teszi az ukrán maffiaállam is. Zelenszkij diktatorikus módszerei azonban most már az oroszbarátsággal nem vádolható Financial Timesnak is feltűnnek. És őket akarják az EU-ba hozni...
A Financial Times szerint politikusok, aktivisták és diplomaták vádolják azzal Ukrajna vezetőjét, hogy lojális híveinek kedvez, és háborús hatalmat használ a kritikusokkal szemben. A maffiaállam módszereiről sokat elmond, hogy most már a feltétel nélkül Kijevhez dörgölőző pénzügyi lap is besokalt Zelenszkij pofátlanul autoriter politikjától.
Az utolsó csepp, a prominens ukrán személyiségek ellen indított úgynevezett "korrupcióellenes razziák és a lojális személyek vezetői pozíciókba való helyezése" olyan vádakhoz vezetett, hogy Volodimir Zelenszkij elnök kormánya a tekintélyelvűség felé csúszik. Zelenszkijt és vezető segítőit politikusok, aktivisták és diplomaták azzal vádolják, hogy a statáriális törvény által biztosított rendkívüli jogköröket arra használják, hogy a kritikusokat háttérbe szorítsák, a civil társadalom vezetőit elhallgattassák és megszilárdítsák az irányítást. A felháborodás azóta nőtt, hogy múlt pénteken az ukrán Állami Nyomozó Iroda (SBI) álarcos, erősen felfegyverzett emberei behatoltak Vitalij Shabunin ismert korrupcióellenes aktivista otthonába Harkivban, ahol telefonokat, laptopokat és táblagépeket foglaltak le.
Ugyanebben az időben az SBI nyomozói és fegyveres ügynökök razziát tartottak Olekszandr Kubrakov volt infrastrukturális miniszter kijevi otthonában, és elvették a mobiltelefonját és más készülékeit. Az ukrán hatóságok szerint a házkutatások korrupciós nyomozással kapcsolatosak. Shabunin és Kubrakov politikai indíttatásúnak minősítette a razziákat, hozzátéve, hogy az SBI nem mutatott be bírósági végzést, és nem hagyott időt az ügyvédeiknek, hogy jelen legyenek a házkutatásokon.
Amint arra a Tűzfalcsoport emlékeztet, a hónap elején a Zelenszkij-kabinet úgy döntött, hogy nem nevezi ki Oleksandr Tsyvinsky-t, a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (Nabu) nyomozóját a gazdasági bűncselekményeket vizsgáló Gazdasági Biztonsági Hivatal élére. Tsyvinsky független jelölt volt, de a kabinet azt állította, hogy „nem alkalmas”.
Az ország leghíresebb korrupcióellenes kereszteslovagja elleni razzia nem történhet meg Zelenszkij elnök legalább csendes jóváhagyása, ha nem is aktív engedélye nélkül
- írta az angol nyelvű Kyiv Independent. Az elnök legfőbb politikai riválisai követték a példát. Vitalij Klitschko kijevi polgármester arra figyelmeztetett, hogy „a hatóságok a háború álcája alatt üldözik azokat, akiket kellemetlennek tartanak: politikai ellenfeleket, önkormányzatokat, szakértőket, újságírókat és aktivistákat”. A censor.net a botrány kapcsán megjegyzi, hogy ukránok (…) egy szabad és demokratikus Ukrajnáért véreznek, nem pedig egy autoriter Ukrajnáért.