Pesti Srácok

Még Soros György ukrán korrupcióellenes szervezete szerint sem áll készen Ukrajna az uniós csatlakozásra

Még Soros György ukrán korrupcióellenes szervezete szerint sem áll készen Ukrajna az uniós csatlakozásra

Soros György több alkalommal visszaélésekbe keveredett korrupcióellenes (!) szervezete, az Anti-corruption action Centre szerint Ukrajna nem teljesíti azokat a korrupció elleni küzdelmet érintő követelményeket, amelyek nélkülözhetetlenek lennének az ország Európai Unióhoz való csatlakozásához - írja a Tűzfalcsoport.

A blog felhívja a figyelmet, hogy korábban a V4NA számolt be arról, hogy Soros Györgynek jelentős érdekeltségei vannak Ukrajnában. Így nem véletlen, hogy a kijevi Vesti ukrán hírportál összeállítása szerint az amerikai tőzsdespekulánst a második legbefolyásosabb személynek tartják az országban.

Soros alapítványa 1990 óta van jelen Ukrajnában a Nemzetközi Reneszánsz Alapítványon keresztül. Az ukrán Korrupcióellenes Akcióközpont (AntAC) az egyik legnagyobb ukrajnai projektje. Ezt Soros, az USID USA és az USA kijevi nagykövetsége évekig társfinanszírozta.

Az AntAC elsődleges célja a honlapja szerint: „egy új, korrupciótól és korrupt tisztviselőktől mentes ország építése”. De a szervezet emellett büszkén hivatkozik arra is, hogy „kiemelkedő szerepet játszott abban a kampányban, amelynek célja az F-16-os vadászgépek, a Leopard 2 tankok és más típusú nyugati fegyverek beszerzése volt Ukrajna számára”, továbbá az AntAC-ra a befagyasztott orosz vagyon elkobzásában és azok fegyverbeszerzésekre történő felhasználásában is komoly szerep hárul.

Az NGO nem különösképpen takargatja, hogy voltaképpen milyen forrásokból folytatja tevékenységét: „Ukrajna, az USA és az Európai Unió állampolgárai finanszíroznak minket”. A finanszírozás kapcsán még egy sorrendet is találni, ahol az amerikai kormány szerepel az első, az EU és egyes tagállamok kormányai a második, a nemzetközi magánalapok a harmadik, míg a jogi személyektől és cégektől érkező „jótékonysági adományok” a negyedik helyen.

A szervezet 2012 és 2019 közötti 1,7 millió dolláros költségvetésének 59 százalékát (azaz 1 millió dollárt) az amerikai külügyhöz és az igazságügyhöz kötött kormányzati költségvetésből kapta, míg közel 290 ezer dollár érkezett Soros International Renaissance Foundation nevű alapítványától. Utóbbi egyébként az Open Society Foundations-on keresztül is finanszírozza az NGO-t.

Az AntAC 2024-ben már éves szinten másfél millió dollárból gazdálkodhatott, amelyhez - többek között - a 21. század legnagyobb politikai befolyásolási botrányában érintett USAID (42,5%), az Európai Unió (26,4%), a CIA-közeli alapítványként számon tartott National Endowment for Democracy (13,4%), a Soros György által dollármilliókkal támogatott The Sigrid Rausing Trust (3,7%) és a Világbank (2,2%) járult hozzá, de a szervezetet további természetes és jogi személyek is támogatták.

 

Ajánljuk még