Pesti Srácok

Szijjártó Péter: a brüsszeli hibák ellenére jól teljesít a magyar-amerikai gazdasági együttműködés

Szijjártó Péter: a brüsszeli hibák ellenére jól teljesít a magyar-amerikai gazdasági együttműködés
Szijjártó Péter
Fotó: Lakatos Péter/MTI

A bizonytalan nemzetközi környezet és a sorozatos brüsszeli hibák ellenére is kifejezetten jól teljesít a magyar-amerikai gazdasági együttműködés, amelynek nyomán egyre erősödik hazánkban az amerikai vállalati jelenlét - közölte a tárca tájékoztatása szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Budapesten.

Szijjártó Péter a Tulip Interfaces Kft. új beruházásának bejelentésén arról számolt be, hogy az amerikai tulajdonosi hátterű gyártástechnológiai vállalat 2,3 milliárd forint értékű kutatás-fejlesztési projektjét az állam körülbelül 500 millió forinttal támogatja, így segítve 26 magas képzettséget igénylő munkahely létrejöttét.

Kifejtette, hogy kifejezetten innovatív projektről van szó, amelynek keretében a cég olyan platformokat épít, amelyek révén a különböző iparágak termelési tevékenységét lehet digitálisan fejleszteni alapvető szoftverfejlesztési tudás és képzettség nélkül.

"Magyar fejlesztőmérnökök számára hatalmas lehetőséget biztosít a Tulip magyarországi jelenlétének bővítése. Ráadásul olyan komoly technológiai áttöréshez vezető fejlesztések zajlanak itt, Budapesten, amelyek a világ élvonalába helyezik egyből a magyar mérnököknek a munkáját" - fogalmazott.

Szijjártó Péter rámutatott, hogy minden ország külpolitikai stratégiájában kiemelt helye és szerepe van az Egyesült Államokhoz fűződő viszonynak, amely Magyarország esetében az utóbbi évek során megélt hullámhegyeket és hullámvölgyeket is.

Üdvözölte, hogy Donald Trump amerikai elnök idei beiktatásával "teljesen új dimenzióba tudott kerülni a kétoldalú együttműködés, amelyet a politikai barátság határoz meg", s amelyben a felek a világot ma feszítő legnagyobb dilemmákat hasonlóan látják, legyen szó határvédelemről, migrációról, családokról, vagy éppen a béke vagy háború kérdéséről.

"És ennek az új aranykornak a magyar-amerikai együttműködésben kellően stabil alapot ad a gazdasági együttműködésünk" - húzta alá.

Majd kiemelte, hogy az elmúlt hónapok során jelentősen bővültek az amerikai vállalatok magyarországi beruházásai, ami különösen annak tükrében nagy eredmény, hogy a nemzetközi körülmények nem a legnyugodtabbak és legkiszámíthatóbbak jelenleg.

A miniszter megjegyezte, hogy az amerikai-európai gazdasági együttműködésre sötét árnyékot vet az a brüsszeli hibasorozat, amelynek nyomán a mai napig nem született vámmegegyezés az Atlanti-óceán két partja között.

"De dacára ezen brüsszeli hibáknak, a speciális magyar-amerikai gazdasági együttműködés kifejezetten jól működik. Az idei év eleje óta sorozatban érkeznek Magyarországra a kutatás-fejlesztésre alapuló, kifejezetten innovatív tevékenységet folytató, a magyar gazdaság dimenzióváltásához nagymértékben hozzájáruló kutatói-mérnöki kapacitásokra épülő amerikai vállalati beruházások" - tudatta.

Ennek alátámasztására hangsúlyozta, hogy mára több mint 1500 amerikai vállalat működik hazánkban, amelyek több mint százezer magyar embernek adnak munkát, ezáltal jelentősen hozzájárulnak a teljes foglalkoztatottsághoz.

"Az amerikai vállalati jelenlét számai látszanak a kereskedelmi adatokon is, mivel most már a tízmilliárd dolláros kereskedelmi forgalmat ostromoljuk az amerikaiakkal. Az elmúlt tíz évben egyébként 145 nagy amerikai vállalat magyarországi beruházásához adott a kormány támogatást, s ennek nyomán mintegy húszezer munkahely jött létre" - tájékoztatott.

Végül pedig arra is kitért, hogy a kormány az elmúlt hónapokban jelentős változtatásokat hajtott végre a kutatás-fejlesztési beruházásokat támogató programján, jóval rugalmasabbá tette a feltételeket azzal a céllal, hogy a nemzetközi vállalatok hazánkba hozzák a legforradalmibb innovációikat, és itt jegyezzék be a szabadalmaikat.

 

Ajánljuk még