Pesti Srácok

Úgy tűnik nagyon bejött Orbánék új lépése - Tízszer annyian akarnak lakáshitelt felvenni, mint az Otthon Start előtt

Orbán Viktor
Orbán Viktor
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Egyetlen hónap alatt megtízszereződött a lakáshitelek iránti kereslet a 3 százalékos, támogatott hitelének bejelentése után. A Bankmonitor nevű banki közvetítő adatai szerint az Otthon Start iránti keresletrobbanás rekordmértékű, lényegesen meghaladja a csok plusz bejelentése utáni boomot.

A július elején bejelentett Otthon Start Program azokat célozza, akik első lakásukat vennék meg: a feltételek szerint maximum 3 százalékos, fix kamattal legfeljebb 50 millió forintot vehetnek fel, 25 évre. A Bankmonitornál leadott valós érdeklődések statisztikái – hitelösszeg, rendelkezésre álló jövedelem, ingatlan értéke, személyes adatok alapján számszerűsített kereslet – azt mutatják, hogy egyetlen hónap leforgása alatt közel tízszeresére, 879 százalékkal nőtt a lakáshitelek iránti kereslet. Ez a csok plusz utáni megugrás több mint háromszorosa.

Tízszer annyian akarnak lakáshitelt felvenni, mint az Otthon Start előtt
Tízszer annyian akarnak lakáshitelt felvenni, mint az Otthon Start előtt / Fotó: Jászai Csaba

Rendkívül népszerű az Otthon Start program

Ráadásul a banki közvetítő szerint az év elejéhez viszonyítva közel 20 százalékkal nőtt az egy érdeklődő által felvenni kívánt hitel átlagos összege is.

A Bankmonitor elemzői szerint az Otthon Start 200 milliárd forintra emelheti az újonnan megkötött havi lakáshitel-volument (2025 első felében ez havi 135 milliárd volt), az új hitelkonstrukció pedig a teljes lakáshitel-keresletnek akár több mint felét is kiteheti majd. Mindez azt is jelenti, hogy a bankszektor óriási nyomás alatt áll majd ősztől, az Otthon Start indulásakor, a hitelfelvételhez kapcsolódó dokumentációs, adminisztrációs komplexitás miatt jelentős különbségek alakulhatnak ki az egyes bankoknál abban, hogy mennyi idő telik el a hitel igénylése és a folyósítás között.

(Telex)

 

Ajánljuk még

Boros Lajos, az "erkölcsi nulla", a "tégla" – Így lett a KISZ dalnokából a Hanglemezgyár cenzora

A Hálózat 2020 június 14.
Boros Lajos, a ma is népszerű "Lali király" a Danubius Rádiónál, Bochkor Gábor társaként lett igazán ismert. A hetvenes években még politikai csasztuskákat énekelt, olyan gyengén, hogy azt még az akkori sajtó is kritizálta. A KISZ egyik kedvence eredetileg mérnök volt, de olyan jól helyezkedett, hogy 1973-ban már ő is kimehetett a berlini VIT-fesztiválra. Egy másik rendszerkedvenc duó szerint Boros feljegyzéseket írt róluk, ők ezért nem mehettek a következő VIT-re, Kubába, holott Fidel Castro öccse is rajongott értük. Ők egyszerűen "téglának" nevezték Borost. Tény, hogy Boros jól helyezkedett, mert a Hanglemezgyárnál folytatta, ahol Bors Jenő és Erdős Péter befolyásos munkatársa lett. Galla Miklós szerint Boros "erkölcsi nulla" volt, és szándékosan gyereklemezként adta ki az albumukat. A ma már kevéssé ismert, de akkor nagyon népszerű Névtelen Nulla szerint nekik is Boros tartott be, legnagyobb sikereik idején nem adta ki a lemezüket, és később is C kategóriásak lettek. Boros Lajos ismeretlen története.

Jobba Gabi színésznő tragikus élete és öngyilkossága – Kik „vették el tőle a levegőt”?

Magyar ugar 2021 január 9.
Jobba Gabi hatalmas csillaga volt a Kádár-rendszernek, Aczél egyik kedvenc írója, Gyurkó László is támogatta, valamint az az Erdős Péter, akinek az egyik kedvese volt. Mégis öngyilkos lett, tragikusan fiatalon, mindössze harminchat évesen. „Nincs több erőm ezzel a lelki nyomorúsággal élni és nem akarok tovább senkinek a terhére lenni” – írta utolsó levelében, míg Gyurkó arra célzott, valakik tönkretették, elvették tőle a levegőt. Mi történhetett? Tóth Eszter Zsófia történész tragikus életének és halálának járt utána.