Pesti Srácok

Az ukránok szerint hazánkat kizárva folytatják Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalásait

Az ukránok szerint hazánkat kizárva folytatják Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalásait
Fotó: Andrew Medichini

Olyan módszert fogadott el az Európai Unió és Ukrajna, amit még a balkáni országoknál sem alkalmaztak.

Ismét megtalálta Brüsszel a módját, mit kezdjen a központi ukázzal szembenő tagországaival. Az Ukrajinszka Pravda írta meg, hogy az Európai Unió úgy döntött „egyedülálló megközelítést alkalmaz” Ukrajnával szemben annak érdekében, hogy az integráció akkor is folytatódjon az unióba, ha Magyarország fenntartja vétóját.

„Uniós szinten már létezik megállapodás minderről"

– mondta Tarasz Kacska európai integrációért felelős ukrán miniszterelnök-helyettes.

Kacska a kijevi Yalta European Strategy éves újságíróknak leszögezte: az EU Ukrajna és Moldova esetében olyan módszert fogadott el, amelyet korábban a Nyugat-Balkán országainál nem alkalmaztak, pedig azok is szembesültek szomszédos országok vétójával.

Az EU „hagyományos” politikája az, hogy meg kell győzni az adott tagországot, és amíg ezt nem sikerül, addig blokkolva vagy

– írják.

„Nálunk egyedülálló a helyzet: a tagországok és az Európai Bizottság azt mondják, hogy Ukrajna esetében nem szabad megállni. Konkrétan a tagországok meghatároznak bizonyos követelményeket anélkül, hogy megvárnák a magyarokat. Ez valóban egyedülálló történet. Amikor Magyarország megváltoztatja álláspontját, akkor lesz formális szavazás”

– mondta Kacska.

Ha hihetünk annak, amit Kacska mondott, akkor az unió valóban felkészül arra is, hogy bizonyos döntéseket Budapest nélkül hozzanak meg.

Kiemelt kép: MTI/EPA/AP pool/Andrew Medichini

 

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!