Pesti Srácok

Trump szerint a késelő egy állat, aki halálbüntetést érdemel

Irina és gyilkosa
Irina és gyilkosa

Gyors tárgyalást és halálbüntetés kiszabását szorgalmazta Donald Trump arra a férfira, aki egy vonaton, áldozatát véletlenszerűen kiválasztva, halálra késelt egy fiatal nőt. A lány ukrán menekültként élt az Egyesült Államokban. Az amerikai elnök a közösségi oldalán osztotta meg véleményét a bűnüggyel kapcsolatban szerdán.

Donald Trump a Truth Social oldalán tett bejegyzésében Decarlos Brownt, az észak-karolinai Charlotte közelében az ukrán lány ellen elkövetett halálos támadás 34 éves tettesét "állatnak" nevezte, akinek szerinte "egyetlen jutalma" a halálbüntetés lehet.

ukrán
Ukrán menekültként tartózkodott az USA-ban a lány.

Kamera rögzítette az ukrán lány haláltusáját

Az erőszakos cselekményről készült videó bejárta az amerikai médiát, és komoly visszhangot váltott ki. Az elővárosi vonat belső kamerájának képén látható, ahogy a színes bőrű férfi elővesz egy kést és megszúrja az előtte lévő ülésen utazó, 23 éves Irina Zaruckát. A felvétel tanúsága szerint a többi utas nem avatkozott közbe, hogy megfékezze a támadót, hanem végignézték, hogy a súlyosan sebesült nő elvérzik.

Az Egyesült Államok főügyészsége, egyben igazságügyi minisztériuma szövetségi törvény alapján emelt vádat a halálos kimenetelű késelés miatt a hosszú bűnlajtsrommal rendelkező férfi ellen. A szövetségi vád lehetővé teszi a halálbüntetés kiszabását.

A bűnügyi vizsgálatot a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) vezeti, míg Sean Duffy, a Trump-adminisztráció közlekedési minisztere annak kiderítésére indított eljárást, hogy a charlotte-i elővárosi vonatjáratokat üzemeltető társaság felelős-e azért, hogy nem volt képes egy utasának biztonságát garantálni.

Az augusztus 22-én elkövetett gyilkosság szeptember elején kapott nagyobb nyilvánosságot. Az ügy szóba került a Fehér Ház keddi sajtótájékoztatóján, ahol Karoline Leavitt elnöki szóvivő egyebek mellett bírálta az amerikai országos médiumokat, amelyek többsége nem számolt be azonnal a történtekről. Az elnöki szóvivő szerint a médiumok azért mellőzték a beszámolót a bűnesetről, mert annak körülményei "nem illettek bele az általuk előnyben részesített narratívába" az elkövetővel kapcsolatban. Karoline Leavitt egyben felháborodását hangoztatta amiatt, hogy a gyilkosság gyanúsítottja egyáltalán szabadon lehetett, és nem börtönben ült. A sajtótitkár arra utalt, hogy 

Decarlos Brown korábban már 14 alkalommal volt letartóztatásban különböző bűncselekmények miatt.

A bűncselekményt követően a gyanúsított javára több gyűjtés is indult egy népszerű internetes adománygyűjtő fórumon a védőügyvéd költségeinek előteremtése érdekében. A gyilkosság körülményeinek nyilvánosságra kerülését követően a GoFundMe oldal üzemeltetője közölte, hogy minden, Decarlos Brown javára indult kezdeményezést eltávolított az oldalról, az adományozóknak pedig visszajuttatja a felajánlott összeget.

Ajánljuk még

Mivel szólíthatja meg a konzervatív oldal a klímahisztiző fiatalokat? – Palányi Nóra és Kroó Zita a Polbeatben (PS-videó!)

Magyar ugar 2019 december 7.
A klímaváltozás témája köré gerjesztett mozgalom egy tudományos tényeket nélkülöző liberális kampány, amelynek szinte csak a fiatalokra van hatása – vélekedett a keddi Polbeatben Palányi Nóra. Az országgyűlési szakértő szerint a hisztéria keltői, haszonélvezői egyértelműen a nemzeti szuverenitást előtérbe helyező jobboldali kormányok ellenében határozzák meg magukat és törnek politikai hatalomra. A PestiSrácok.hu interaktív műsorának egyik témája az volt, hogy a fiatalokat behálózó globális klímagépezet működésére lehet-e válasza a konzervatív értékeket hirdető Fidesznek, illetve a hazai jobboldalnak kell-e egyáltalán foglalkoznia a nemzetközi habveréssel. Dezse Balázs műsorvezető szerint a fiatalok a klímaváltozás ügyében nyilvánvalóan a kisebb ellenállás felé mennek, hiszen lényegesen könnyebb egyszerű jelszavak hívására tüntetésekre járni, mint következetesen betartani a keresztény-konzervatív értékrendet, életmódot. Kroó Zita műsorunkban úgy vélekedett, hogy a kormánynak jó esélye van a fiatalok megszólítására, hiszen a Fidesz ifjúsági szervezetének, a Fidelitasnak immár tízezer tagja van, ami komoly társadalmi bázist jelent. Az Origo újságírója szerint helytelen az a megközelítés, hogy ami konzervatív, az egyúttal unalmas is. Kolléganőnk ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy nem szabad alábecsülni a közösségi média elképesztő erejét, amelyet a baloldali politikusok – például Gyurcsány Ferenc és Karácsony Gergely – már hatékonyan használnak, és ebben a jobboldalnak is komolyabb erőket kell befektetnie. Szarvas Szilveszter a műsorban kiemelte: a közösségi média terén a felzárkózás azért is nehéz eset, mert a leginkább érintettek, a mai korai huszonévesek számára például menő, vicces dolognak számít Gyurcsánnyal szelfizni, de szinte semmilyen tapasztalatuk nincs arról, hogy mi történt 2006 őszén a budapesti utcákon, amikor ugyanez a Gyurcsány miniszterelnökként a tömegbe lövetett. Portálunk főszerkesztő-helyettese úgy vélekedett, hogy a jobboldali véleményformálóknak is tanulniuk kell ebből, és a fiatalokat a legegyszerűbb üzenetek szintjén kell megszólítani. Nézzék meg összeállításunkat a legutóbbi Polbeat műsoráról!