Pesti Srácok

Letartóztatták a volt ukrán miniszterelnök-helyettest

Letartóztatták a volt ukrán miniszterelnök-helyettest
Fotó: Olivier Hoslet

A Timur Mindicshez köthető korrupciós botránnyal összefüggésben őrizetbe vették Olekszij Csernisov volt miniszterelnök-helyettest. Mint ismert a Zelenszkij-éra eddigi legnagyobb korrupciós botrányában százmillió dollár illegális pénzáramlásról hallani, miközben az ukrán lakosság nyomorog.

Ukrajna Legfelsőbb Korrupcióellenes Bírósága (VAKSZ) még kedden elrendelte Olekszij Csernisov volt miniszterelnök-helyettes és egykori közösségi és területfejlesztési miniszter, a Naftohaz ukrán állami gázipari cég volt vezetőjének az őrizetbe vételét – adta hírül az MTI, az Ekonomicsna Pravda beszámolójára hivatkozva. A bíróság magas összegű óvadék letétbe helyezésének lehetőségét (407 millió forintnak megfelelő hrivnyát) ugyanakkor biztosította az ukrán vezető számára.

ukrán CSERNISOV, Olekszij; BRUNNER, Magnus
Csernisov még ukrán miniszterelnök-helyettesként Brüsszelben; fotó: Olivier Hoslet

A volt ukrán miniszterelnök-helyettes mindent tagad

Emlékezetes, Csernisovot november 11-én helyezték vád alá, mint Timur Mindics üzletember korrupciós ügyének szereplőjét. Illetve júniusban, még mint hivatalban lévő minisztert, szintén vád alá helyezték korrupció miatt. A volt miniszter, aki tagadta, hogy köze lenne az Enerhoatom vállalat körüli korrupciós botrányhoz. A VAKSZ YouTube-csatornáján közvetített meghallgatáson megdöbbentőnek nevezte, hogy őrizetbe vették az új ügyben.

Ez a döntés számomra megdöbbentő, elég abszurdnak tartom

– jelentette ki Csernisov a tárgyalóteremben a történtekre reagálva. Olekszij Csernisov a Mindics lakásában készült felvételeken Che Guevara néven szerepel, felesége, Szvitlana pedig Professzor néven. A nyomozás szerint Csernisov feleségén keresztül Mindics csoportjától több mint 1,2 millió dollárt és mintegy 100 ezer eurót kapott készpénzben.

 

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!