Pesti Srácok

Till Tamás gyilkosa bíróságra vitte kihallgatóit kényszervallatás címén

Till Tamás gyilkosa bíróságra vitte kihallgatóit kényszervallatás címén
Fehér János (RTL videógreb - a vádlott vállalta teljes nevét és arcmását a nyilvánosság előtt)

A Till Tamás meggyilkolásával vádolt Fehér János egy rendőrtábornok és két rendőrtiszt ellen kényszervallatás címén indított eljárást. Az ügy pótmagánvádas formában került a Szegedi Törvényszék katonai tanácsa elé, miután a Központi Nyomozó Főügyészség korábban elutasította Till Tamás meggyilkolását beismerő Fehér feljelentését.

A bajai Till Tamás meggyilkolásával vádolt Fehér János új frontot nyitott az ellene folyó büntetőeljárás mellett: egy rendőrtábornok és két rendőrtiszt ellen kényszervallatás miatt indított eljárást. Az ügy pótmagánvádas formában került a Szegedi Törvényszék katonai tanácsa elé, miután a Központi Nyomozó Főügyészség korábban elutasította Till Tamás meggyilkolását beismerő Fehér feljelentését. A vádlott szerint a kihallgatások során pszichés nyomás alá helyezték, a rendőrök viszont határozottan tagadják a vádakat.

TILL Tamás édesanyja
Till Tamás eltünéskori fotóját és egy fantomrajzot mutat az édesanya (Fotó: BorsOnline)

Till Tamás-gyilkosság: Kényszer vagy önkéntes beismerés?

Fehér jogi képviselője, Luczai Miklós szerint a 2024. november 28-i, több mint 15 órás kihallgatás során az egyenruhások folyamatosan próbálták rávenni ügyfelét, hogy vállalja magára a gyilkosságot. Állítása szerint fenyegetéseket is kilátásba helyeztek: hamis tanúzás gyanúját, illetve azonnali letartóztatást.

Az ügyvéd hangsúlyozta, hogy Fehér ekkor olyan pszichés nyomás alá került, amely megtörte az ellenállását, és nem saját akaratából tett beismerő vallomást. Szerinte különösen súlyos körülmény, hogy a kihallgatás során az elévülés lehetőségét is felvetették, ami befolyásolhatta a vallomást.

Ezzel szemben a vádlott rendőrök azt állítják: semmilyen törvénysértés nem történt, Fehér János önként, részletesen és többször is beszámolt a bűncselekményről.

Pótmagánvádas eljárásban folytatódik az ügy

Miután az ügyészség nem talált bűncselekményre utaló adatot, a férfi pótmagánvádlóként lépett fel. Ez azt jelenti, hogy az állami vádhatóság helyett maga a sértett viszi bíróság elé az ügyet.

Fontos részlet, hogy a kihallgatáson jelen lévő ügyész ellen nem indulhatott eljárás, mivel mentelmi jogát nem függesztették fel. Így jelenleg egy tábornok és kettő rendőrtiszt áll a katonai tanács előtt.

A védelem szerint az egész eljárás megalapozatlan, és a kényszervallatás vádja pusztán taktikai lépés a gyilkossági ügyben.

A történtek röviden:

  • Fehér János 2024 nyarán jelentkezett a rendőrségen információkkal
  • Vallomása alapján megtalálták Till Tamás holttestét
  • Több alkalommal hallgatták ki, egy alkalommal 15 órán át
  • A kihallgatáson beismerő vallomást tett, majd később visszavonta
  • A kényszervallatás miatt tett feljelentést az ügyészség elutasította

Rendőri védekezés: bizalmi viszony és részletes vallomások

Az elsőrendű vádlott, Petőfi Attila vezérőrnagy szerint a férfi és közte kifejezetten bizalmi kapcsolat alakult ki. Állítása szerint a vádlott nemcsak a kihallgatások során, hanem azon kívül is többször felvette vele a kapcsolatot, és részletesen beszélt a bűncselekményről.

A rendőri vezető szerint a férfi még üzeneteket is küldött, amelyekben arról írt, hogy megkönnyebbült a vallomás után. Ezeket a kommunikációkat bizonyítékként átadták a bíróságnak.

A védőügyvéd szerint a férfi csak akkor változtatta meg álláspontját, amikor világossá vált: a bűncselekmény nem évült el. Álláspontjuk szerint a kényszervallatás vádja egyértelműen a felelősség elkerülését szolgálja.

Súlyos bűncselekmény árnyékában

A háttérben egy rendkívül súlyos bűnügy áll. A vád szerint Fehér János még fiatalkorúként, 2000-ben, különös kegyetlenséggel ölte meg a tízéves Till Tamást. A gyermek holttestét elrejtette, majd a helyszínt lebetonozta, így a bűncselekmény évtizedekig rejtve maradt.

Az ügy különös súlyát az adja, hogy a holttest csak több mint húsz évvel később került elő, részben a most vádlott Fehér által szolgáltatott információk alapján.

A kényszervallatás miatti eljárás tárgyalását a bíróság május végére tűzte ki. A tanács elnöke jelezte: ilyen jelentőségű ügyben gyors döntés várható.

Közben a gyilkossági ügyben is folytatódik az eljárás: a Kecskeméti Törvényszék április 29-én tart előkészítő ülést. A két ügy párhuzamosan halad, és egymás megítélésére is hatással lehet.

 

 

 

 

 

 

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.