Pesti Srácok

Mindenhol dördülnek a fegyverek, de Magyar Péterék megszüntetik a háborús veszélyhelyzetet

Mindenhol dördülnek a fegyverek, de Magyar Péterék megszüntetik a háborús veszélyhelyzetet
Fotó: Hatlaczki Balazs

Zajlik az ukrajnai háború, dördülnek a fegyverek Gázában, még mindig nincs eredmény Irán és az Egyesült Államok között, de a Tisza-kormány megszüntette a háborús veszélyhelyzetet egyik első intézkedéseként. Azonban a veszélyhelyzet alatt hozott több intézkedés – így az üzemanyagár-plafon, az árrésstop egyes elemei és bizonyos hitelmoratóriumok – továbbra is hatályban marad.

A veszélyhelyzetről még 2020-ban döntött az Orbán-kormány a koronavírus-járvány, majd 2022-ben az orosz-ukrán háború okán. Az interneten elérhető nemzeti jogtár adatai szerint az elmúlt négy évben több mint 170 kormányrendelet született az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra és humanitárius katasztrófára tekintettel kihirdetett veszélyhelyzetre hivatkozva.

Hogy Magyar Péterék ellentmondására is rávilágítsunk, a miniszterelnök a választás után azt kérte a még ügyvezetői kormánytól, hosszabbítsa meg a veszélyhelyzetet május 31-éig, hogy legyen idő a jogszabályok módosítására.

Miután ez nem történt meg, az Országgyűlés május 9-ei alakuló ülésén elfogadták a veszélyhelyzeti rendeletek törvényre emeléséről szóló jogszabályt.

A Tisza Párt képviselője, Melléthei-Barna Márton által jegyzett törvény május 14-én, a veszélyhelyzet végével lépett hatályba. A jogszabály áttekintve a veszélyhelyzeti kormányrendeletek szabályozási tárgyköreit – egyes jogintézményeket átmeneti szabályként, illetve a normál jogrend részeként állapít meg.

Kiemelt kép: fotó: Hatlaczki Balázs

 

Ajánljuk még

Húsz éve verték agyon Simon Tibort, a Fradi legendáját – Gyilkosai túl olcsón megúszták

Sport 2022 április 23.
Húsz éve, 2002. április 23-án hunyt el Simon Tibor 16-szoros válogatott labdarúgó, a Ferencváros legendás hátvédje. Az „elhunyt” szó persze sántít, hiszen a Fradi játékosát agyonverték. Magyar György, az egyik tettes védője korábban Szabó Gergő kollegánknak így foglalta össze az eseményeket: ezek a lények puszta szórakozásból vertek halálra egy menekülő, bocsánatot kérő és életéért könyörgő embert, majd ott hagyták saját vérében a flaszteren.