G. Fodor Gábor politikai elemzővel, a nemrégiben megjelent Az Orbán-szabály című könyv szerzőjével készített hosszabb interjút a Telex. A politológus beszélt arról, mennyire tartja magát politikai tanácsadónak, és miért írta a könyv hátulján saját magáról azt, hogy „az Orbán-csapat tagja”. G. Fodor Gábor szerint a jövő évi országgyűlési választások tétje nem a kétharmad, hanem, hogy a Fidesz megtartja-e a kormányzati pozícióját, amelyre jelenleg jó esélyeket lát. A miniszterelnök személyiségéről és karakteréről szót ejtve pedig úgy fogalmazott: Orbán Viktor egy háborús miniszterelnök, egy olyan ember, aki, ha válság van, akkor jön és megoldja a problémákat.
A beszélgetés elején arra a kérdésre, hogy pontosan mi inspirálta egy Orbán Viktorról szóló könyv megírására, a politológus elmondta: még tavaly kereste meg őt Schmidt Mária főigazgató asszony azzal, hogy nem olvasott még jó könyvet az elmúlt tíz év eredményeiről, és meglátása szerint ő alkalmas lenne egy ilyen könyv megírására. Arra a kérdésre, hogy miért írta a könyv hátuljára azt, hogy a szerző „az Orbán-csapat tagja” és mit jelent ez a gyakorlatban, G. Fodor azt válaszolta:
Elköteleződést. Az én esetemben ezt a leghitelesebben „az Orbán-csapat tagja” kifejezés írja le. Amerikában a tanácsadóknak, elemzőknek komoly presztízsük van, de Közép-Európában és Magyarországon nem ez a helyzet. Nálunk ez egy szürke zóna, amiről általában nem beszélnek, nincs presztízse, és nem is értik az emberek, hogy miért is lenne ilyen emberekre szükség.
Az elemző hangsúlyozta: ezt a könyvet G. Fodor Gábor írta, nem az a lényeg, hogy minek az elnöke és kinek a tanácsadója, hanem, hogy ez a könyv egy olvasatot ad az elmúlt tíz évről. Célja az volt, hogy amit ír, az önmagában is megállja a helyét. A miniszterelnökhöz fűződő személyes viszonyáról és arról, hogy milyen szerepe van a politikai döntések meghozatalában, elárulta:
Nyilván találkoztam már Orbán Viktorral, és foglalkoztat a politika, annak tanulmányozása és alakítása. A Századvég és a XXI. Század Intézet komoly és jelentős szakmai erőt képviselő műhelyek, ezeken a helyeken a politikai tudás előfeltevéseivel, létrehozásával és ennek következményeivel foglalkoznak, ki-ki a maga módján. De hogy mi hasznosul ebből, az a politikusok felelőssége és szuverén joga.
Megváltozott a médiatér, így a kormánypárti orgánumok helyzete is
Az interjúban szóba került a kormánypárti média helyzete is. A riporter felvetése szerint a 888.hu kezdi elveszíteni jelentőségét ebben a térben, és ezzel egyidejűleg a Pesti TV látszik átvenni a fiatalokat megszólító jobboldali orgánum szerepét. Erre reagálva G. Fodor elmondta: amikor a 888.hu elindult, az a jobboldalon egy politikai tettnek számított, felléptek egy olyan küzdőtérre, ahol a jobboldal korábban nem volt jelen, és ahol jól vagy rosszul, de vívták a maguk csatáit. Kifejtette: azóta eltelt öt és fél év, nem a 888 jelentősége változott meg, hanem a médiatér. Megítélése szerint akkor még csak a nyomtatott sajtó volt válságos helyzetben, ma már viszont az online szerkesztőségek is bajban vannak, tekintélyprobléma van. Hangsúlyozta: ma bárki lehet tekintély – még ha kérészéletű is –, aki megszólal az online világban. A Pesti TV-t érintő kérdésre válaszolva pedig elmondta:
Szerintem a Pesti TV indulása arról szól, hogy a jobboldal jelenlétet akar, és minél többen vannak minél több platformon, annál jobb. Egyébként komoly kihívás ma tévét csinálni. Szurkolok nekik.
Orbán Viktor vs. Karácsony Gergely
A Telex riportere szerint Magyarországon az emberek fele le akarja váltani Orbán Viktort. Ezzel kapcsolatban G. Fodor hangsúlyozta: ugyanezen logika mentén akkor a másik fele meg meg akarja tartani. Véleménye szerint a kormányfő megítélése a választók szemében elsősorban egy karakterkérdés. Orbán Viktornak annyira erős a karaktere, hogy ez egyesít és összetart egy nagy tábort, akik hisznek benne, követik, elfogadják, ahogy ő látja a világot. Ő egy háborús miniszterelnök, egy olyan ember, aki, ha válság van, akkor jön és megoldja a problémákat. Ezután párhuzamot vonva Orbán Viktor és a Karácsony Gergely karaktere között, elmondta: lehet ironizálni azon, hogy működik-e a kormánypárt részéről gyakran hangoztatott alkalmatlanozás, de ettől még tény, hogy a főpolgármester még nem oldott meg semmit.
Annyira puha, hogy szinte megsajnálod. Persze politikai logika az is, hogy egy erős karakterrel szembe olyan embert állítok, akinek nincsen karaktere, mert azt gondolják, az kevésbé lesz megosztó. Meg az is szempont lehet az emberek fejében, hogy Orbánék már régen hatalmon vannak, jöhetne valaki más. De én azt látom, hogy az elmúlt tíz évben a Fidesz mindig tudott ezeknél az aggályoknál erősebb szempontot kínálni a választóknak
– hangsúlyozta.
Élettel szembeni felvetés, hogy mindig lesz kétharmad
A kérdésre, hogy mennyire érzi jó időzítésnek a könyv megjelenését, amikor az utóbbi hónapok közvélemény-kutatásai szerint 2010 óta az eddigi legszorosabb küzdelem várható, a politológus kifejtette:
Én azt látom, hogy a Fideszben eszük ágában sincs vesztesen távozni a harctérről és letenni a fegyvert, hanem arra készülnek, hogy folytatják – amire szerintem jó esélyük van. A kormánypártok részéről magabiztosságot is érzékelek, minden a folytatás mellett szól.
Az újabb lehetséges kétharmaddal kapcsolatban pedig elmondta: Magyarország annak a szimbólumává vált, hogy van egy félelmetesen magabiztos jobboldali többség, amit nem lehet megszorítani, és kormányról is szállítja a kétharmadokat. De az egyébként egy élettel szembeni feltevés, hogy mindig kétharmad lesz. Ilyen a mesében sincs. Kifejtette: ha az lesz, örülni fog neki, de a 2022-es választások tétje inkább az, hogy folytatja-e a Fidesz.
Ha nincs kétharmad, az más feladatot ír elő a politikai szereplőknek, de ez nem megoldhatatlan kérdés. Orbán harminc éve van a politika első vonalában, látott már mindent és az ellenkezőjét is. Éppen azt ne feltételeznénk róla, hogy tudna kétharmad hiányában kormányozni?
– fejtette ki. A riporter felvetése szerint vannak arra utaló jelek, hogy Orbán ragaszkodik a hatalomhoz. Erre reagálva G. Fodor elmondta:
Orbánt én egy olyan politikusnak tartom, aki hiába van most már tizenegy éve kormányon, alapvetően ellenzéki karakterű, mert az elittel, az intézményekkel szemben ő az emberek nyelvén beszél, és az emberek oldalán áll. Ebből a szempontból az Orbán-jelenség félreértése, hogy ő a hatalom intézményéhez ragaszkodna. Ő az emberekhez ragaszkodik, őket akarja képviselni.
Forrás: Telex; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS