Két, a világ különböző pontjain található állam elnöke indított háborút a helyi drogkartellek ellen, amelyek pokollá változtatták az emberek életét és elárasztottak minket kokainnal, heroinnal és egyéb tudatmódosító szerekkel. A “jogvédők” persze egyből akcióba léptek a bandák oldalán, mondván, így is túlzsúfoltak a börtönök, nem kell holmi kartelleket is felszámolni.
A kokain, mint a legkedveltebb partidrog elárasztotta a világot: tehetősebb fiatalok, hollywoodi sztárok és rockzenészek kedvenc szere a hétvégi bulikban és koncerteken. A profit, amelyet a kartellek termelnek, óriási. Csak egy példa: az Egyesült Államok legnagyobb drogfogása Philadelphiában, 2019-ben történt; akkor 17,5 tonna kokaint foglaltak le a hatóságok, amelynek összértéke 1 milliárd dollár volt. Az átlagos fogás ehhez képest az USA városi rendőrségeinél napi 2,5 kilogramm. Az amerikai partiőrség átlagban 26 tonnát foglal le éves szinten különböző hajókon, amelyek közt konténerszállító és vitorlás jacht is van.
A legnagyobb termelő még mindig Kolumbia. Onnan a tengeren és légi úton, sokszor kerülőutakon szállítják a drogokat vagy direkt az USA-ba, vagy Mexikóba, és a helyi bűnözői csoportok onnan csempészik át „északra”.
Kolumbia és Mexikó mellett El Salvadorban is egyre több gondot okozott a kartellek hatalma és rengetegen vesztették életüket a bandaháborúkban. Az ország fiatal, konzervatív elnöke, Nayib Armando Bukele háborút indított a kartellek ellen. Bukele, aki elnöksége előtt a főváros, San Salvador polgármestere volt, rálát a problémákra és tudja is kezelni őket. A hatóságoknak ki lett adva, hogy fogjanak el minden kartelltagot, a kis utcai dílertől kezdve a bérgyilkosokon keresztül a szervezetek fejéig. Bukele szerint körülbelül 70 ezer embert kell őrizetbe venni és bíróság elé állítani. Eddig már 49 ezer gyanúsítottat szállítottak a börtönökbe.
Az emberjogi szervezetek megkezdték a szokásos siránkozást, hogy túlzsúfoltak a börtönök és hogy az új törvény szerint már 15 napig bent lehet tartani a gyanúsítottat bírói vagy ügyészi végzés nélkül. Bukelét ez nem érdekli; elhatározta, hogy megtisztítja a hatmilliós országot a drogkereskedőktől és véget vet az utcai lövöldözéseknek. Bukele elérte, hogy 300 napja egyetlen gyilkosság sem történt az országban.
Hasonló eredményeket akar elérni Rodrigo Duterte, a Fülöp-szigetek korábbi elnöke is. Ott is már kezelhetetlenné vált a drogkereskedelem és a bandák nyílt háborúja, amelyekben rengetegen vesztették életüket. A rendőrökkel történt összecsapásokban nagyjából 6200 kartelltag vesztette életét az elmúlt év márciusában, amikor a leghevesebb tűzharcok voltak. A fülöp-szigeteki drogkartellek évi 8,5 milliárd dolláros profitot vágtak zsebre. A razziák során a hatóságok közel 140 ezer embert vettek őrizetbe és 34,75 milliárd dollár értékű drogot foglaltak le. Emberjogi szervezetek El Salvadorhoz hasonlóan azzal vádolják a rendőrséget és a kormányt, hogy túl kemény eszközöket vetnek be és rosszak a börtönviszonyok. Érdekes módon a drogkereskedelmet és a kartelleket nem kritizálják.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS