A 26 tagállam elvette volna a magyarok pénzét, és Ukrajnának adta volna – mondta a miniszterelnök a Kossuth Rádiónak adott ma reggeli interjújában. Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a most elfogadott 50 milliárd euró nem fegyverre megy, hanem hogy a csődben lévő ukrán állam ne omoljon össze.
„Az ukrán állam működési költségét állja most az unió. Magyarország azt szerette volna, hogyha a békéről lett volna szó, de a nyugati országok továbbra is azt gondolják, hogy az idő a mi oldalunkon van. Mindezzel szemben azt gondolom, hogy az idő az oroszok oldalán áll” – mondta Orbán Viktor. A kormányfő szerint, ha nem sikerült volna megegyezni, akkor a 26 tagállam elvette volna a magyarok pénzét, és Ukrajnának adta volna. Orbán Viktor a beszélgetés elején azt mondta, kulcskérdés a béke és ebben nem állunk jól. „Brüsszel a háború lázában ég, és minden e körül forog” – tette hozzá. „Eltelt két év a háború kezdete óta, és minden korábbi remény nem igazolódott be. Azon kellene dolgozni, hogy minél hamarabb vége legyen az öldöklésnek” – mondta a kormányfő. „Mi nem szállítunk fegyvert, és nem is adunk pénzt fegyverre” – fogalmazta meg Orbán Viktor.
Kicsit mégis „win-win” szituáció lett a brüsszeli csúcs, és az Ukrajnának felvenni kívánt és négy év alatt folyósítandó 50 milliárd eurós hitel. Az egyik ok, hogy Kijev nem fegyvereket fog vásárolni ezen a pénzen, hanem az államcsődöt kerüli el; a másik, hogy bekerült Orbán Viktor javaslata az ellenőrző mechanizmusról. A miniszterelnök azt szerette volna, ha Brüsszel évente felülvizsgálja a pénzek sorsát és teljes átláthatóságot követelne Zelenszkij kormányától, Brüsszel viszont abba egyezett bele, hogy félidőben lesz egy ilyen vizsgálat. Ez a kompromisszum jó hazánknak, hiszen így mi is hozzájutunk az eddig blokkolt pénzekhez. Sokkal rosszabb lett volna az a megoldás, ha a még nekünk járó 20 milliárd eurót megkötések nélkül Kijevnek adja a brüsszeli vezetés. Igaz, a megegyezésből az is kiderül, hogy az unió még évekig életben akarja tartani ezt a konfliktust.
Az USA szép folyamatosan átadta a „stafétát” Európának, és most, a választási évben megpróbál elegánsan kihátrálni Kijev további anyagi támogatásból. Washington azzal is tisztában van, hogy az európai NATO-tagoknak nincsen elég fegyverük, amivel a pénzek mellett Zelenszkijt támogatni tudnák, így fegyvert és lőszert lesznek kénytelenek az USA-tól vásárolni. Az amerikai fegyvergyártó cégek továbbra is hatalmas haszonra tesznek szert.
Az Ukrán Légierő egyik magas rangú tisztviselője az ausztrál vadászbombázókat szemétnek minősítette, amitől Canberra csak meg akar szabadulni – derült ki az Australian Financial Review (AFR) keddi cikkéből. Amikor Kijev hónapokkal később meggondolta magát és kérte a szállítást, addigra azokat már leselejtezték.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS