Kászim Szulejmáni iráni tábornok halálának negyedik évfordulójára emlékeztek szerdán, Iránban. A tábornokot egy amerikai drón ölte meg a bagdadi repülőtéren, amikor iraki kollégájával, Abu Mahdi al-Muhandisz tábornokkal találkozott, aki szintén életét vesztette a támadásban. A Kermánban megtartott megemlékezést két hatalmas robbanás rázta meg, amely 95 emberrel végzett és legalább száznegyvenen megsérültek. Kermán kormányzóhelyettese, Rahman Dzsalali terrortámadásnak minősítette a robbantásokat. Az IRNA iráni hírügynökség szerint a két, táskába rejtett pokolgép 10 perces eltéréssel robbant. A bombákat nagy valószínűséggel távirányítóval hozták működésbe. Ebrahím Raíszi, az Iszlám Köztársaság elnöke és Ali Hamenei ajatollah, a legfelsőbb vallási vezető a tettesek kézre kerítésére és példás megbüntetésére tett ígéretet. Ezidáig még egyetlen terrorszervezet sem vállalta fel a tömeggyilkosságot. Az egymás után következő robbantások a tálibokra, de az Iszlám Államra is utalhatnak. Gyakran hajtottak végre így merényleteket, hogy a kiérkező mentősöket és rendőröket is megöljék a második, késleltetett detonációval.
Egy izraeli drón végzett a Hamász politikai vezetésének egyik magasrangú tisztjével és hat társával a libanoni fővárosban, Bejrútban. Száleh Arúri halála eszkalációhoz is vezethet, ha ezután a Hezbollah felerősíti támadásait Izrael ellen. A Hezbollah a háború kirobbanása után rögtön támogatásáról biztosította a Hamászt és rakéták tucatjait lőtte ki izraeli állásokra. A merényletre válaszul másfél órás beszédet tartott Hasszán Naszrallah sejk, a Hezbollah libanoni vezetője. A harc folytatásáról beszélt a dél-libanoni fronton, és biztosította a Hamászt és a palesztinokat a további támogatásról.
Irán elkezdte kitoloncolni az országban illegálisan élő afgánokat. Egy hónap alatt 60 ezer afgánnak kellett elhagynia az Iszlám Köztársaságot. Iránban hozzávetőlegesen 3,5 millió afgán él megfelelő tartózkodási engedély nélkül. Nagyon sokan a tálibok hatalomátvétele után érkeztek. Komoly gondot okoz Iránban, hogy az afgánok feketén dolgoznak, azaz az őket alkalmazó cégek nem fizetnek sem adót, sem járulékot utánuk. Főleg építkezéseken alkalmazzák őket előszeretettel, ez pedig azzal jár, hogy az irániak nem kapnak munkát, mivel nekik magasabb bér járna. Hasonló gondokkal küzdött Pakisztán is. Az afgánok ott is az építőiparban és taxisofőrként dolgoztak, nagyjából 20 ezer forintnak megfelelő havi bérért. Pakisztán is megkezdte a kitoloncolásokat és eddig közel félmillió afgánt küldtek haza. Az iszlamabádi kormány a hadsereg segítségével számolta fel a nyomornegyedeket, ahol az afgánok laktak, mivel ezek a bűnözés melegágyai is voltak.
Az ukrán hadsereg ismét az Oroszországban fekvő Belgorodot akarta rakétákkal támadni. A légvédelem azonban felkészült erre, és sikeresen, még becsapódás előtt megsemmisítettek 22 darab Vilha rakétát, amelyek a várost vették célba. A Vilha egy ukrán gyártmányú mobil rakétaindító egység, amely 45 másodperc alatt 12 rakétát képes kilőni, a hatótávolsága 130 kilométer. A szilveszteri támadást követően az orosz hadsereg és a légierő hozzávetőlegesen 500 rakétát lőtt ki ukrajnai, stratégiai célpontokra, ezzel torolva meg a civilek elleni ukrán támadást.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS