Pesti Srácok

GEOrgPOLITIKA – A Moszad gyártotta a robbanó csipogókat és adóvevőket

Szeptemberben számos csipogó és adóvevő robbant fel Libanonban, a Hezbollah több ezer harcosa megsérült, sokan életüket is vesztették. Most a Washinton Post amerikai napilap arról számol be, hogy a készülékeket Izraelben gyártotta a Moszad és állítólag egy közvetítőn keresztül jutottak el a Hezbollahhoz. A magyar cégnek viszont semmi köze nem volt az akcióhoz.

Egy médiajelentés szerint a kommunikációs eszközök, amelyek szeptemberben robbantak fel, Libanonban és Szíriában, megölve vagy megsebesítve a Hezbollah milícia tagjait, Izraelből érkeztek. A csipogókat és rádióadóvevőket, amelyek távol-keleti cégek gyártmányainak tűntek, az izraeli Moszad (külföldi hírszerző szolgálat) fejlesztette ki, és titokban Izraelben gyártották őket– jelentette a Washington Post meg nem nevezett izraeli, arab és amerikai biztonsági szolgálatokra hivatkozva. A jelentést hivatalosan nem erősítették meg.

A csipogók elemeit olyan robbanóanyaggal látták el, amely gyakorlatilag kimutathatatlan volt– írja a lap. Ezt egy különösen nagy teljesítményű akkumulátor mellé helyezték, amely állítólag hónapokig működött volna újratöltés nélkül. Azonban olyan jól elrejtették, hogy még a készülékek szétszerelésekor is rendkívül nehéz lett volna megtalálni a robbanótöltetet. A terrorszervezet állítólag egy tajvani cég alkalmazottjától vásárolta a csipogókat, amely viszont egy külső cégtől vette meg azokat. A jelentés szerint az érintettek semmit sem tudtak a tényleges eredetről. A nemzetközi sajtóban megemlített magyar cégnek semmi köze nem volt az elektrotechnikai eszközökhöz.

A jelentés szerint a művelet tervezése állítólag már 2022-ben megkezdődött. A Hezbollah ez év februárjától osztotta szét tagjainak az AR924 Apollo típusú csipogókat. A mobiltelefon-előfutárokkal ugyan nem lehet telefonálni, de üzenetek fogadni igen. A Hezbollah szempontjából nagy előnyük, hogy nem lehet őket a mobiltelefonokhoz hasonlóan lokalizálni, azaz bemérni helyzetüket. A lap szerint nyár végén a Moszad aggódott amiatt, hogy a Hezbollah felfedezheti a robbanószerkezeteket. Ez, és az Irán-barát milíciával való növekvő feszültség vezetett oda, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök elrendelte a támadást. A kormány és a biztonsági apparátus számos magas rangú embere nem tudott a műveletről. Az USA, Izrael legfontosabb szövetségese, állítólag szintén nem kapott tájákoztatást a támadásról.

PestiSracok facebook image

Szeptember 17-én a csipogók egy titkosított üzenet küldését követően felrobbantak. Az üzenet dekódolásához egyszerre két gombot kellett megnyomni, hogy lehetőleg mindkét kezük megsérüljön, és így a címzettet harcképtelenné tegyék. A walkie-talkie-k nem sokkal ezután robbantak fel. A Hezbollah 2015 óta használta a csipogókat, amelyek valós idejű információkat szolgáltattak Izraelnek a szervezetről, lehallgatták a beszélgetéseket és meg tudták állaptani a harcosok tartózkodási helyét.

A robbanásokban 40 ember meghalt, köztük egy kisfiú, aki éppen édesapjával játszott, és mintegy 3000-en megsérültek, néhányan közülük súlyosan. Az áldozatok között a Hezbollah tagjai és civilek is voltak. A Hamász és más szélsőséges csoportok Izrael elleni terrortámadása óta az Iránnal szövetséges Hezbollah rakétákkal és gránátokkal támadja az országot, szolidaritást vállalva a Hamásszal a Gázai övezetben. Ez mindaddig folytatódik, amíg a Gázai övezetben nem lesz tűzszünet. Mintegy 70 ezer izraeli nem tud visszatérni otthonába a rakétatámadásoktól való félelmében. Libanonból 240.000 ember menekült Szíriába a folyamatos izraeli légitámadások miatt, amelyben már több, mint kétezer ember vesztette életét. A háború most már szinte Libanon egész területét érinti. Netanjahu ki akarja terjeszteni a harcokat Irakra és Szíriára is, ahol szintén aktív a Hezbollah, valamint légicsapásokat rendelt el a jemeni síita húszi hadsereg állásai ellen.

Fotó: MTI/AP/Haszan Ammar

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.