Gyerekek és felnőttek egészsége is károsodhatott akkor, amikor a gödöllői városháza azbesztpala-tetejét szabálytalanul, kalapáccsal kezdték bontani gyermeknapon. A Kormányhivatalon kívül azonban a helyiek egészségéért egyetlen civil szervezet sem aggódott, sőt, a Greenpeace sem emelte fel a szavát. Pedig egy évvel ezelőtt mindössze egy négyzetméternyi szabályosan elbontott azbesztpala miatt rendesen kiakadtak és kezdtek tüntetni a Ligetben, amiből politikai tőkét akart kovácsolni több ellenzéki párt is. A gödöllőiek rákkeltő azbesztporral való meghintése úgy tűnik, mégsem fontos annyira, mint a ligetvédés.
Botrányos körülmények között kezdődött meg a gödöllői városháza bontása, amiről videoelvétel is készült. A munkások védőfelszerelés nélkül, kalapáccsal kezdték szétverni az azbesztpala-tetőt, a mérgező por a levegőbe került. A közelben templomok, fagylaltozók, gyermeknapi családi forgatag volt, a városháza szomszédságában két gimnázium és étterem is található. A Pest Megyei Kormányhivatal munkatársai több alkalommal ellenőrizték a munkálatokat, amit azonnal le is állítottak, amikor kiderült: szabálytalanul jár el a kivitelező cég.
A jogszabályok betartásának ellenőrzése során kiemelt figyelmet fordítunk azokra az ügyekre, amelyek közvetlenül is érinthetik az itt élők egészségi állapotát. A rákkeltő hatású azbeszt elbontása, szállítása és ártalmatlanítása igencsak komoly óvintézkedéseket igényel, általánosságban elmondható, hogy a hasonló ügyekben a bontási munkálatokat végzők részére előírásokat tesz a kormányhivatal a jogszabályi megfelelés érdekében a foglalkozási eredetű rákkeltő anyagok elleni védekezésről és az általuk okozott egészségkárosodások megelőzéséről szóló minisztériumi rendelet előírásainak betartására, valamint felhívja a cégek figyelmét arra, hogy minden jogszabályi kötelezettségüknek tegyenek eleget.”
– mondta Tarnai Richárd, a Pesti Megyei Kormányhivatal vezetője. Hozzátette: az azbeszt kiporzása veszélyes, annak belélegzése káros az egészségre, az egészségkárosító tünet viszont csak a későbbiekben jelentkezik. A kormánymegbízott hangsúlyozta: a városháza Gödöllő belvárosában található, ezért az azbesztport sok ember belélegezhette. Persze a jogszabályi környezet nagyon szigorú, Tarnai Richárd arról tájékoztatta portálunkat, hogy a hatályos jogszabályok értelmében az azbesztből vagy azbeszttartalmú anyagból, termékből, vagy azbeszttartalmú termékkel végzett tevékenységből származó kockázatok megelőzése érdekében a munkáltatónak a munka megkezdése előtt 15 nappal bejelentési kötelezettsége van az illetékes munkavédelmi hatóság felé. A bejelentéssel egy időben meg kell küldenie a tevékenység végzésének konkrét munkatervét is. A beérkezett bejelentések alapján a hatóság minden esetben ellenőrzi az azbesztbontási tevékenységet. A gödöllői városháza bontási munkálatait többször is ellenőrizték.
A bontási tevékenység sem a jogszabályi előírásoknak, sem a munkáltató által megküldött munkatervnek nem felelt meg. A hiányosságok közül a szabálytalan bontási folyamatot, beleértve a bontott pala szabálytalan tárolását lehet említeni valamint, hogy két munkavállalót egyéni védőeszköz nélkül végezte a munkáját. A munkavégzést a hiányosságok megszüntetéséig a hatóság felfüggesztette.”
Tarnai Richárd tájékoztatása szerint egy újabb hatósági ellenőrzésen már az is kiderült: egy másik munkáltató munkavállalói szintén szabálytalanul végezték a palabontást. Pedig ha az előírásoknak megfelelő bontási technológiát alkalmazzák, akkor az minimalizálja az egyébként kötött formában lévő azbesztrostok környezetbe kerülését, ami tovább csökkenthető a bontási munkatervekben is szereplő rostmegkötő anyagok (ragasztók) használatával, valamint a bontott azbeszttartalmú pala szabályos, zárt tárolásával. A kormánymegbízott hangsúlyozta: a hatóság az ellenőrzések során kiemelt figyelmet fordít a bontási technológiával kapcsolatos szabályok maximális betartására annak érdekében, hogy a munkavállalók és a hatókörben tartózkodók egészségének védelme biztosítva legyen.
Gödöllőn jelenleg már az elbontott pala elszállítása történik, de ez már a jogszabályoknak megfelelő módon történik – mondta Tarnai Richárd. A kormánymegbízott szerint azonban az elgondolkodtató, hogy
a gödöllői városháza bontási munkálatait nem kísérték figyelemmel a civilek, sem a környezetvédő aktivisták. Pedig most nem 1 négyzetméternyi, szabályosan tárolt és elszállított paláról van szó, mint a Ligetprojektnél, hanem egy városháza tetőszerkezetét borító, több tonna mérgező anyagról, aminek szabálytalan bontása ráadásul egy egész város lakosságára veszélyt jelentett.
A Pest Megyei Kormányhivatal által feltárt szabálytalanságok és a kirótt bírságok ellenére Gémesi György polgármester úgy véli, hogy “négy hatóság is szemlét tartott az építkezésen, akik nem találtak olyan szabálytalanságot, ami miatt le kellene állítani a munkálatokat”. A polgármester állítja: a Fidesz politikai kérdést csinál az ügyből, pedig nem az.
„Eldöntötte a képviselőtestület, ezt az épületet le kell bontani. Vannak benne kétségen kívüli veszélyes anyagok. A veszélyes anyagokat a megfelelő formában kell lebontani és elvinni és eltárolni. Ezzel kapcsolatosan nekünk megállapodásunk van a kivitelezővel” – fogalmazott Gémesi György.
A Pest Megyei Kormányhivatal azonban megállapította: az azbesztet is tartalmazó palatető bontása nem felelt meg az előírásoknak, és a sitt tárolása sem volt megfelelő. A környéken tartózkodó emberek egészsége pedig károsodhatott az azbesztpor belégzése miatt, bár az csak évek múlva derül ki, milyen mértékben.
PestiSrácok.hu, Fotó: Magyar Idők
Facebook
Twitter
YouTube
RSS