A jelenlegi francia politikai történéseket megfigyelve kijelenthetjük, hogy a Momentum megbízói akkor járnak a legjobban, ha nem indítják be a hecckampányt, és hagyják, hogy mi tartsuk meg az olimpiát. A franciáknak ugyanis most aztán tényleg nem hiányzik a nemzetközi figyelem, ami valószínűleg tovább terheli a belső feszültségeiket, sebaj, ahogy őket ismerjük történelmi szempontból csak attól kell tartanunk, hogy leporolják a guillotine-okat, vagy esetleg az újgallok kapják elő a machetét…
Tudjuk jól, Apponyi releváns szavairól sokan mondták már, hogy csak városi legenda, hogy igazából nem is ő mondta, nem is akkor. És most nem is ez a lényeg, mert a jelek szerint Franciaország tényleg összeomlóban van. S mindez éppen az olimpia előestéjén. Milyen kár. Az EP-választáson kapott elképesztően súlyos vereség betett Macron kormányának, az elnök el is rendelte az előrehozott választások megtartását, amiben a jobboldal hatalmas előnnyel vezet.
A regnáló elnök a szélbalosokkal összefogva talán még megtarthatná a hatalmát egy ingatag koalíción keresztül, azonban a Mélenchon vezette szélsőbalosok legalább annyira utálják Macront, mint a jobboldal, ezért ez szinte teljesen ki van zárva. A dolog még szórakoztató is volna így, külső szemmel, ha a francia politikai hangulat nem lenne még a magyarnál is puskaporosabb, bár Emmanuel talán nem a legélesebb kés a fiókban de azt jól látja, hogy, amint a Politico idézte
polgárháborút hozhat a választás eredménye.
Elrugaszkodottnak tűnik a feltételezés? Nos, azt követően, hogy Párizs polgármestere kijelentette, hogy jobboldali győzelem esetén behívja a városba a hadsereget, annyira nem is. Ha pedig abból indulunk ki, hogy Franciaország jelenleg Haitit is megelőzi az egy-egy sporteseményt követően felgyújtott autók számában, a gall választási kakaskodás a marokkói olimpia-drukkal keverve érdekes fejleményeket ígér a következő hónapokra. Hogy arról ne is beszéljünk, milyen tervek készültek a Szajna, fogalmazzunk úgy “bemocskolásáról” Macron beígért úszására időzítve.
Ne szórakozz, a XXI. századi Nyugat-Európában nem lesz polgárháború!
Igen. Ahogy a XX. századiban sem kellett volna, hogy legyen, de valahogy de Gaulle mégis behívta az idegenlégiót, ami elméletben nem is teljesíthetne szolgálatot francia földön, csak a gyarmatokon. Igaz, ott Algéria miatt kezdődött a balhé, és Franciaország már nem gyarmattartó…Vagyis de. És jelenleg Új Kaledónia találta ki azt az ostobaságot, hogy szeretné, ha nem Párizsból irányítanák a napi politikájukat. De a hivatalosan nem francia fennhatóság alatt álló afrikai államok is sorban hívják meg inkább a Wagnert rendfenntartó erőnek a gall kakasok helyett.
A gyarmatok (még ha hivatalosan nem is azok) tehát nyílt felkelésbe kezdtek. Egyszerre. Az összes. A belpolitikában soha nem látott feszültséggel esnek egymásnak az oldalak, a liberális politikusok a hadsereget akarják mozgósítani…Apropó, majdnem elfelejtettük. Emlékszünk arra, hogy a hadsereg több magasrangú tisztje már 2021-ben kijelentette, hogy ha Macron nem mond le hamarosan, az polgárháborúhoz fog vezetni? Ha nem, akkor ITT felidézhetjük.
Guillotine a padláson
A franciákról sok mindent el lehet mondani, de szeretik a szabadságot, és nem, nincsenek igazán oda a woke-agymenésekért. Erről tanúskodik a sárgamellényesek több éven átívelő tüntetéssorozata is, az Identitás Generáció francia szárnyának migráns “kísérgető” akciója, valamint az, hogy ha a választási rendszerük nem lenne totálisan részrehajló a regnáló erők felé, akkor Le Pen már a legutóbbi nemzetgyűlési választásokat is megnyerte volna.
A forradalomhoz pedig értenek. Ráadásul jelenleg a politikai mellett hatalmas társadalmi feszültség is uralkodik az országon, az illegális bevándorlók tulajdonképpen szabadon garázdálkodnak, amint fentebb kitértünk rá, nincs olyan komolyabb sportesemény, ami ne torkollana gyújtogatásokba, nyílt összecsapásokba a rendőrséggel. Ennek egyik folyománya, hogy a hadsereg vezetői mellett a rendvédelmi szervek is tiltakozásokba kezdtek tavaly, hiszen úgy érzik kevesebb joguk van, mint a bűnözőknek.
Ha tehát a nemzetgyűlési választások olyan eredménnyel zárulnak, mely nem tetszik a liberális városvezetőknek, ha tényleg megjelenik a hadsereg a párizsi utcákon, ha a migráns bandák és a rendőrök összecsapnak, akkor beláthatatlan következmények várnak Franciaországra. Kérdés, hogy mindez mit hozhat Európa számára, hiszen Macron az unió vezető erejévé kívánta tenni országát. Igaz, ezt próbálták a Bourbonok, Robespierre és két Napóleon is…
Forrás: Politico; Fotó: MTI/EPA/AFP pool/Ludovic Marin
Facebook
Twitter
YouTube
RSS