“Vannak olyan német képviselők, akiknek ugyanaz a véleményük a német belpolitikáról, mint nekünk, de ezt csak egy sör melletti merik elmondani. Ilyen a nyugat-európai szabadság” – fogalmazott portálunk érdeklődésére Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón, akit a német határellenőrzésről és a német-magyar politikai kapcsolatokról kérdeztünk.
Hiába is hangsúlyozza Magyarország és Orbán Viktor miniszterelnök minden létező európai fórumon 2015 óta, hogy ha az Európai Unió nem szerez érvényt a schengeni egyezménynek és a téves migrációs politika oltárán feláldozza a külső határok védelmét, azzal ellehetetleníti a schengeni egyezmény működését – többek között erről beszélt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón. Mint kiemelte,
Németország döntése, amely szerint visszaállítják a belső határellenőrzést késői ébredést jelent a migrációs problémákra. A migráció és Németország szétveri schengent, a rendszer össze fog omlani.
Kijelentésével kapcsolatban portálunk elsőként arról érdeklődött, lesz-e konkrét hatása a német lépésnek hazánkra nézve, különös tekintettel az illegális migránsok vándorlására. A kancelláriaminiszter szerint Németország döntése elsősorban gazdasági tekintetben érheti negatívan Magyarországot. Mint kifejtette, nyilvánvaló, hogy ha valaki a határokat lezárja, akkor pont nem a zöldhatárt zárja le, mert arra Németországnak sincs meg a kapacitása.
Ha valaki Németországba akar szökni, akkor sok sikert kívánok a németeknek, de megnézem, hogy ezt megakadályozzák
-fogalmazott. Gulyás Gergely ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, a határellenőrzés lassítja többek között a teherforgalmat is, és miután a külkereskedelemben Magyarország legnagyobb gazdasági partnere Németország, ennek a magyar gazdaságra lesz negatív hatása. Úgy vélte, nem véletlen, hogy a lengyelek is tiltakoznak a határellenőrzés miatt.
Sör mellett lesznek őszinték a német politikusok
Miután Olaf Scholz német kancellára a határellenőrzés újbóli bevezetése kapcsán lényegében egyenlőségjelet tett az illegális migráció és a terrorcselekmények között, ezen felül arra is javaslatot tett, hogy a következő béketárgyalásra az orosz felet is meg kellene hívni a Kormányinfón felvetettük, a német vezető lényegében a magyar kormány álláspontját visszhangozza. Ugyanakkor ezzel kapcsolatban arra kérdeztünk rá, a német politikai térképet tekintve nehéz lenne megnevezni a magyar kormány természetes pártszövetségesét, hiszen a baloldali Scholz és pártja nyilvánvalóan nem az. Gulyás Gergely felvetésünkre úgy reagált, a Fidesz-KDNP-nek továbbra is adottak a kapcsolatai a CDU/CSU-val, ha nem is annyira barátiak, mint amilyenek tíz évvel ezelőtt voltak. Mint hozzátette, ezt bizonyítja, hogy tíz nap múlva fog találkozni a bajor kancelláriaminiszterrel, de az emberi kapcsolatok is élőnek tekinthetők.
Vannak olyan német képviselők, akiknek ugyanaz a véleményük a német belpolitikáról, mint nekünk, de ezt csak egy sör melletti merik elmondani. Ilyen a nyugat-európai szabadság
-fogalmazott. Ugyanakkor kiemelte, nem lát jelenleg jobb partnert a CDU/CSU-nál Németországban, függetlenül attól, hogy nagyon sok mindenben mást gondolnak és mást tesznek, mint amit a magyar Kormány, de ez már a Merkel-korszak óta így van.
Ráadásul van egy brüsszeli leágazása a CDU/CSU-nak, azok pedig az ellenségeink
-tette hozzá.
Végezetül Gulyás Gergelytől arról érdeklődtünk, hogyan kommentálná, hogy a PiS-es Mateusz Morawiecki megdönteni próbálja Georgia Meloni vezetését az ECR EP-frakción belül. A kancelláriaminiszter úgy reagált, milyen jó, hogy a magyar konzervatív pártok nem lettek tagjai a Konzervatívok és Reformisták frakciójának, így most nem kell kommentálniuk a pártcsalád belső ügyeit.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS