Azt csak remélheti a magyar kormány, hogy a magyarellenes hergelésnek nem válik túszává az Európai Bizottság is – reagált portálunk kérdésére Gulyás Gergely a szerdai rendkívüli Kormányinfón. A kancelláriaminiszter hozzátette, véleménye szerint sajnos nem kizárható, hogy egyes ügyekben egyes uniós biztosok esetén ez szerepet játszhat abban, hogy akár szigorúbb mércét alkalmaz Magyarországgal szemben.
Mint arról a múlt héten beszámoltunk, komoly felháborodást keltett kormányzati körökben, hogy Ursula von der Leyen kabinetfőnöke a hivatalos értesítés előtt kiszivárogtatta az Európai Bizottság Magyarországgal kapcsolatos álláspontját az uniós forrásokkal kapcsolatban. Ismert, a kormány 17 pontos vállalást tett a bizottsági elvárások teljesítése érdekében, hogy ezáltal feloldják a hazánknak járó uniós források egy részének befagyasztását. Szerdán az Európai Bizottság végül hivatalosan is megerősítette, hogy továbbra is javasolja a Magyarországnak járó források folyósításának egy részét, ugyanakkor a helyreállítási alapra vonatkozó magyar tervezetet elfogadásra javasolta. Ebben közrejátszhat az is, hogy az Európai Parlament politikai nyomása ellenére a Bizottság nem merte megkockáztatni, hogy a határidők lejárása miatt Magyarország ténylegesen elessen a helyreállítási források jelentős részéről a szerződés aláírási határidejének lejárása miatt.
A Bizottság bejelentésével kapcsolatos szerdai sajtótájékoztatón arról kérdeztük Gulyás Gergely kancelláriaminisztert, a hivatalos brüsszeli álláspont fényében mennyire kell tartania a kormánynak attól, hogy az Európai Parlament olyan nyomás alá helyezi az EB-t (amelynek már visszahívása érdekében is aláírásgyűjtés indult arra az esetre, ha hazánkat nem büntetik meg kellő mértékben), hogy az a jövőben megnehezítheti a források felszabadítását. A kancelláriaminiszter kérdésünkre úgy reagált, azt már korábban is kifejtette,
az Európai Parlamentben a szerződéseknek semmilyen jelentősége nincs, ugyanakkor a frakciók jó részénél és a képviselők jelentős részénél nyílt magyargyűlölet van.
Mint kiemelte,
ezt a gyűlöletet leginkább azok a képviselők keltik, akik egyébként Magyarországról nyerték el a mandátumokat és a magyar baloldal színeiben egyik vagy másik frakcióban hergelik a többséget az ország ellen.
Gulyás Gergely hozzátette, hogy ennek az uszításnak mennyire túszává a Bizottság, azt csak remélni lehet, és egyáltalán nem kizárt, hogy egyes ügyekben, egyes biztosoknál, vissza fog köszönni, amikor azt kell megítélni, hogy Magyarország teljesített-e egy vállalást. Úgy vélte, a Bizottság szerdai döntésével megkísérelte átvágni a „gordiuszi csomót” azzal, hogy elfogadásra javasolta a magyar helyreállítási tervet, bár a magyar vállalások alapján a kondicionalitási eljárást is elfogadhatta volna ugyanazzal az erővel.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS