Gulyás Gergely az afganisztáni válság kapcsán a szombati Kormányinfón arról beszélt, hogy a magyar kormány jelentős migrációs hullámra számít, amely egyes becslések szerint akár az ötmillió főt is elérheti. Ugyanakkor kiemelte, hogy a korábbiaktól ellentétben – a német kancellárt is beleértve – az egész Európai Unió egységes álláspontra helyezkedett: a 2015-ös migrációs hullám nem ismétlődhet meg, és a környező országoknak kell segítséget nyújtani. A kancelláriaminiszter arról is beszélt: bár Magyarország az egyik legbiztonságosabb ország Európában az átoltottság miatt, a negyedik hullám hazánkat is érinteni fogja, bár várhatóan jóval csekélyebb mértékben. Mint megjegyezte, a hazánkban alkalmazott vakcinák átlagosan 0,18 százalékra csökkentették a megbetegedés lehetőségét a beoltottak esetén, azaz 500 emberből egy betegedhet meg, és a betegség így is enyhébb lefolyású lehet.
Gulyás Gergely arról beszélt: hazánk 20 évvel ezelőtt amerikai felkérésre vállalt missziót Afganisztánban, és amerikai kérésre is hagyta el a területet, amely felett már a tálibok gyakorolják a hatalmat. A kancelláriaminiszter elsődleges feladatnak a magyarok kimenekítését nevezte, ezután következhet a helyzetértékelés a szövetségesekkel. Úgy vélte, egyértelműen látszik, hogy kudarcos volt az afganisztáni misszió, hiszen a nagy anyagi ráfordítás ellenére a kiképzett milicia egyetlen napig sem tudta biztosítani az ország biztonságát.
Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség főparancsnoka a sajtót arról tájékoztatta, hogy a különleges magyar mentőosztag az afganisztáni válság kirobbanását követő 20 órán belül a repülőgépen várta az indulást, amelyre engedélyt is kapott. Hozzátette: Kabulhoz közel létrehoztak egy elsődleges műveleti bázist, ahová a kimenekítés első fázisában kerülnek a magyar érintettek. A főparancsnok elmondta: ezidáig 78 fő került biztonságba, 10 család, köztük 30 gyermek. Hangsúlyozta: nem segíti a műveletet sikerességét, ha a sajtó igyekszik megtalálni a magyar bázis konkrét helyszínét, ugyanakkor hozzátette, hogy a kimenekítés befejezését követően minden információt közölnek majd a művelettel kapcsolatban.
Jön a negyedik hullám, de várhatóan enyhébb lesz, mint a korábbiak
Gulyás Gergely a sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy a járványhelyzet tekintetében Európában Közép-Európa jól teljesít, ezen belül is Magyarország a legjobban. Ugyanakkor hozzátette: Nyugat-Európában elindult a negyedik hullám, amely hazánkba is meg fog érkezni. A kancelláriaminiszter szerint Magyarországon a negyedik hullám már el fog térni a korábbiaktól, köszönhetően a magas oltottsági számnak. Mint kiemelte, az oltás továbbra is az egyetlen hatásos védekező eszköz, hiszen a hazánkban alkalmazott vakcináknak köszönhetően átlagosan 0,18 százalék az esélye a megbetegedésnek, azaz 500 beoltott emberből csupán egy betegedhet meg, és várhatóan a betegség lefolyása is jóval enyhébb mértékű lesz.
Erőteljes ütemben indult be a gazdaság, jöhetnek a juttatások
A gazdasági helyzetre térve a kancelláriaminiszter kiemelte: a második negyedéves éves gazdasági növekedés 17,9 százalékkal magasabb az előző évinél, és 2,7 százalékkal magasabb az első negyedévinél, ezzel az Európai Unió élmezőnyébe tartozik Magyarország. Hozzátette: hazánk azon országok közé tartozik, ahol másfél év alatt talpra állt a gazdaság, azaz visszatért és meg is haladta a vírusjárvány előtti szintet. Gulyás Gergely elmondta: a számok alapján jó eséllyel élhetnek a családok a személyi jövedelemadó-visszatérítéssel, amelyet az éves szintű 5,5 százalékos gazdasági növekedéshez kötött a kormány. Mint megjegyezte, a kormány 6 százalékos gazdasági növekedéssel számol 2021-ben. A kancelláriaminiszter kitért arra, hogy a nyugdíjprémium is a gazdasági növekedéshez kötődő juttatás, amely a jelenlegi számítások szerint minimum 80 ezer forintos nyugdíjnál 50 ezer forint lesz.
Portálunk arról érdeklődött, hogyan kommentálja a Kormány, hogy Szlovákia csatlakozott az Európai Unió Bíróságánál indított perhez, amely a Minority SafePack kisebbségvédelmi kezdeményezést támadja. Gulyás Gergely elmondta: mivel kormányhatározat is született arról, hogy Magyarország támogatja a kezdeményezést, ezért mindenképpen megfontolandó, bár kevés eséllyel kecsegtető államszintű tárgyalásokat kezdeményezni Szlovákiával a kérdés tisztázása érdekében. Ugyanakkor hozzátette: szintén megfontolandó, hogy Magyarország is beszálljon a perbe, természetesen a Minority SafePack mellett, mert így számíthat más országok támogatására, felzárkózására is.
Vezetőkép: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS