A nemzetközi gyermeknapot a világ számos országában megünneplik. Vasárnap, gyermeknapon a gyermekeket ünnepeljük, még jobban rájuk szegeződik a figyelem. A gyermek érték, igazi csoda, amely szülei számára az ajándékot, a mindent jelenti. A gyermeki világ fantáziákkal teli, igazi képzeletvilág, amely a felnőtteknek is sokat adhat, ha megtanulnak újra emlékezni rá: milyen is gyermeknek lenni! Legyen hálás minden szülő azért a gyermekért, akit Istentől kapott ajándékba! Szeressék a gyermekeiket, és legyenek mellettük, amikor csak tehetik, hiszen a gyermek igazi kincs!
Egy gyermek már fogantatása pillanatától képes formálni a körülötte lévő világot, hiszen nemcsak lázas készülődés, de reménnyel teli várakozás is megelőzi érkezését. Egy kisbaba, aki napról napra cseperedik fel, és mosolyt csal szülei arcára, egyszercsak elkezd totyogni, majd járni, és megtanulja saját maga felfedezni a világot. Elkezd önmagára találni, és egyre inkább kialakítja a saját elképzeléseit.
A gyermekek különlegesek, mert más szemüvegen keresztül nézik nemcsak a világot, hanem a problémákat is. Gyermeknapon, évente egyszer a szülők is megpróbálhatnak újra gyerekek lenni: az a tisztaszívű, mindig mosolygós, mindenben csak a jót látó gyerkőc, akik valaha voltak. A gyermekek adják meg az élet, a létezés értelmét! A szülők értük dolgoznak, élnek, küzdenek, szeretnek, és persze botlanak el, majd újra és újra felállnak. A gyermekekért mindenre, de mindenre képesek a szüleik. Ha valóban így van, és tényleg így van, akkor különösen fontos, hogy felkerekedjenek a szülők, és éreztessék gyermekeikkel, hogy milyen fontosak.
Simon Erika óvodapedagógus verse nagyon szépen összefoglalja, mit is jelent a szülőnek a gyermeke:
Egy csöppnyi kéz, mely naponta megfogja kezed. Egy csepp mosoly, mitől szíved ma gyermek lehet.
Egy tiszta szív, kinek oly’ ritkán mondhatsz nemet. Egy édes hang, mely gyakran kiabálja: szeret.
Egy csodalény, ki e Földre született neked. Egy tanító, ki feltételek nélkül szeret.
Egy őserő, ki ébreszti belső gyermeked. Egy nagy lélek, ki kis testbe zárva született.
Szánj időt rá, ahányszor csak érte teheted. Jön majd a nap, mikor már nem fogja kezedet.
Hallgasd meg őt, éreztesd vele, hogy szereted. Legyél hálás, hogy Ő lehet a te gyermeked!
Hozzon áldást, adjon erőt, neki, s neked ez a pár sor, a gyermeknapi üzeneted.
Nos, minden szülő hálás lehet gyermekéért, és bizonyos, hogy a gyermekek meg is hálálják azt a sok gondoskodást és törődést, amit szüleiktől kapnak. Gyermeknapon gondoljunk a gyermekekre, akik az iránytűt jelentik szüleik életében. Akik megtanítják a felnőtteket arra, hogyan nevessenek önmagukon, és döbbenjenek rá, ha hibákat követnek el. Egy tiszta gyermeki kacaj, egy humorba csomagolt kritika sokszor igazabbnak hat egy gyermeki szájból, mintha más mondaná azt. Fontos, hogy egy gyermek érezze, hogy megoszthatja családjával, szüleivel örömét és bánatát is. Igazán önmaga lehet a családi közegben.
Egy gyermek számára fontos, hogy mindig azt érezze, ha csak egy jó szóval is, de meghallgatják őt. Gyermeknap erre is jó: emlékeztet az önfeledt gyermekkorra. Gyermeknapon figyeljünk, hallgassuk meg a gyermekeket, bízzunk bennük és csodáljuk őket! Ezen a napon, ami a vattacukorról, a biciklizésről és különféle játékokról szól, még inkább tudnunk kell, hogy a gyermekeké a jövő. Ők a jövő reménységei, akik számára biztosítani kell azokat, amelyek révén egészséges felnőttekké válhatnak: a játékot, a tanulást és sok-sok szeretetet. Higgyünk a gyermekekben! Engedjük nekik, hogy lényük és szeretetük által megmutassák a világnak, hogy milyen az, amikor az ártatlan odaadás és hit a gyermeki jósággal párosul, mert azokban a pillanatokban válik jobbá a világ!
Gyermeknapot először Törökországban tartottak 1920-ban, majd később a genfi Gyermekjóléti Konferencián 1925-ben. Az ENSZ Közgyűlése 1954-ben javasolta, hogy minden országban tartsanak gyermeknapot. Az ünnep célja, hogy megemlékezzenek a világ gyermekeinek testvériségéről és az egymás közti megértésről, valamint a gyermekek jóléte érdekében kifejtett küzdelemről. Magyarországon az Országos Gyermekvédő Liga kezdeményezésére már a XX. század első évtizedében is rendeztek gyermeknapot, ha nem is minden évben. 1948-ban már a kommunista párt befolyása alatt álló MNDSZ (Magyar Nők Demokratikus Szövetsége) rendezett Országos Gyermekhetet június 20. és 27. között. 1848 novemberében a Nemzetközi Demokratikus Nőszövetség moszkvai tanácsülésén úgy határozott, hogy „a jövőben június hóban a világ minden olyan államában, ahol a Nemzetközi Nőszövetségnek szervezete van, gyermeknapot rendeznek, amely minden országban a politikai és gazdasági viszonyoknak megfelelően a gyermekek érdekeit fogja szolgálni. Az imperialisták befolyása alatt álló országokban a gyermeknap főtárgya a gyermekek kizsákmányolása elleni harc lesz, továbbá a gyermekek egészségvédelme és a tanulási lehetőségek megjavítása. A Szovjetunió asszonyai példát mutatnak az igazi hazaszeretetre, a békés építőmunka szeretetére való nevelésben.” A fenti határozatnak megfelelően Magyarországon 1950-től 1953-ig június első vasárnapján, azt követően pedig minden év május utolsó vasárnapján rendezték, illetve rendezik meg a Nemzetközi Gyermeknapot.
Forrás: Wikipédia/MTI; Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS