A szankciók működnek! Legalábbis, ha az volt a céljuk, hogy tönkretegyék az európai gazdaságot, és nagyobb bevételhez juttassák Oroszországot, akkor biztosan. Moszkva ugyanis vidáman kereskedik tovább Kínával (és nem utolsósorban az USA-val), míg Németországban, és ezzel együtt az egész kontinensen egyre nagyobb mértéket ölt az infláció. Tízet öt centért.
A német szövetségi statisztikai hivatal adatai szerint Németországban szeptemberben éves és havi szinten is gyorsult az infláció, nem is akárhogy: a Destatis előzetes adatai szerint szeptemberben a fogyasztói árak emelkedése 10 százalék volt az augusztusi 7,9 százalék után. Az elemzők 9,4 százalékos éves inflációt vártak szeptemberre. A német fogyasztói árindex 2021 júliusa óta lényegesen felülmúlja az Európai Központi Bank (EKB) 2 százalékos célját. Az élelmiszerek ára az augusztusi 16,6 százalékról szeptemberben 18,7 százalékra, a szolgáltatásoké 2,2 százalékról 3,6 százalékra, az energiáé pedig 35,6 százalékról 43,9 százalékra emelkedett.
Szeptemberben – szintén nem végleges adat szerint – havi bázison 1,9 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak az augusztusi 0,3 százalékos növekedés után. Szakértők 1,3 százalékos növekedéssel számoltak szeptemberben augusztushoz képest. Az uniós összehasonlítási célokra kalkulált harmonizált fogyasztói árindex (HICP) havi bázison 2,2 százalékkal nőtt szeptemberben az augusztusi 0,4 százalékos növekedést követően, míg éves összevetésben az emelkedés az augusztusi 8,8 százalék után szeptemberben 10,9 százalék volt. A német statisztikai hivatal október 13-án ismerteti a szeptemberre vonatkozó végleges adatokat.
Jó, jó, mondhatnánk, és mondják is a balliberális oldalon, de csak egy kicsit kell kibírni, és Oroszország összeomlik. Csak be kell rúgni Moszkva kapuját és összeomlik az egész. Nekik is biztosan fáj, igaz? A jelek szerint sajnos sokkal kevésbé, mint azt Brüsszelben szeretnék (de talán éppen annyira, amennyire Langley-ben).
Oroszország olajtermelése az idei első nyolc hónapban ugyanis 354 millió tonna volt, 3,1 százalékkal felülmúlta az egy évvel korábbit. A Roszsztat adatai szerint augusztusban az olajtermelés – gázkondenzátummal együtt – 45 millió tonna volt, a mennyiség 3,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Havi összevetésben az augusztusi olajtermelés 1,1 százalékkal csökkent. A gázkondenzátum nélküli orosz olajtermelés 42,1 millió tonnát tett ki augusztusban, ami 0,7 százalékkal több éves, és 0,2 százalékkal kevesebb havi összevetésben. Az átlagos augusztusi napi olajtermelés 9,8 millió hordó volt.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Szergej Bobiljov
Facebook
Twitter
YouTube
RSS