A mesterséges intelligencia megjelenésével és robbanásszerű terjedésével minden bizonnyal egy új, minden korábbinál több lehetőséget és veszélyt hordozó technológiai forradalom küszöbére érkeztünk – jelentette ki Gyurcsány Ferenc. Az Index által közölt véleménycikkében a bukott miniszterelnök kifejtette, drámaian fog megváltozni a munkaerőpiac, Magyarországon egymillió munkahely alapvetően átalakul vagy megszűnik. Mostanra ráadásul növekszik az általános aggodalom, hogy kicsúszik az ember kezéből a mesterséges intelligencia irányítása, felügyelete, végül nem kizárhatóan az egész a fejünkre nő és önmagunkat sodorjuk végveszélybe. Gyurcsány úgy fogalmazott, hogy Magyarország lemaradt a felkészülésben, ezért több intézkedésre tesz javaslatot.
A bukott miniszterelnök szerint a forradalom közeleg, sokkal gyorsabban, mint ahogy becsülték. Hozzátette, a mesterséges intelligencia küszöbön álló, szinte mindenre kiterjedő alkalmazása sokak szerint az emberiség történelmének legmélyebb változását hozza, jót, rosszat, lehetőséget, kockázatot. Majd az országház szelleme rátért az esztergagépre:
A korábbi technológiai forradalmak – a mezőgazdasági, az ipari és az informatikai forradalmak – semmiben nem hasonlítanak arra, mint ami most ránk vár. Mert ugye mondhatják, hogy megtanultunk élni a CNC esztergagéppel vagy a Google-lal, de az más volt. Egyszerű példát mondok: tudjuk, hogy az esztergagép mit fog gyártani, hiszen a mi terveink alapján programoztuk be a gépet, mi adtuk az alapanyagot, a szükséges elektromos áramot. A Google kereső pedig csak listázza az interneten fellelhető, korábban az ember által megszerzett, rögzített, tárolt információt, tudást. A gyártási, a technológiai folyamat és végül a produktum, mindkét esetben az ember irányítása alatt maradt. Valójában az emberi értelem a mozgatórugó.
Gyurcsány szerint a mesterséges intelligenciával (ahogy közkeletűen rövidítik magyar nyelven: MI) más a helyzet. Mert nem azt mondjuk meg, hogy mit gyártson, vagy például mit keressen az MI, hanem csak azt, hogy mire van szükségünk, és azt kérjük, hogy tervezzen, gyártson valamit, ami az igényünknek megfelel, mi több, akár szerezzen hozzá erőforrást is.
A belátható jövőben megjelenő úgynevezett Mesterséges Általános Intelligencia képes lesz minden olyan szellemi feladatra, mint az ember: elemez, mérlegel, összehasonlít és dönt, de ennél tovább is megy. Tanul, és sokkal gyorsabban, mint mi, emberek. De végeredményben az MI nemcsak gyorsabb lesz, hanem sok-sok próbaszámítást, modellezést elvégezve, egyes megoldásokat elvetve, másokat továbbfejlesztve innovatívabb is. Nem erőben veri az embert az MI, hanem értelemben.
Gyurcsány: A Homo Sapiens megteremti a Machina Sapienst
A bukott miniszterelnök kiemelte, sok munkahelyre fog érdemi hatást gyakorolni a robotizáció és az MI a következő évtizedben. Állítása szerint sokan nem lesznek képesek átképezni magukat az új technológia használatára, meg fog jelenni egy új típusú munkanélküliség, az úgynevezett technológiai munkanélküliség. Hozzátette,
a mesterséges intelligencia fejlesztését, alkalmazását állami, államközi közkontroll, szabályozás alá kell helyezni, mint ahogy ez történt például a nukleáris és biológiai kutatások egy részével, a nukleáris energia előállításával, vagy éppen egyes genetikai beavatkozások alkalmazásával kapcsolatban.
Gyurcsány persze ebben a témában sem ért egyet a kormánnyal, felülvizsgálná a 2020-ban elfogadott Mesterséges Intelligencia Stratégiát. Szerinte a magyar kormánynak nyilvános közéleti, szakmai párbeszédet kell indítani és folyamatosan szervezni a mesterséges intelligenciáról, hatásairól, a felkészülés teendőiről, önálló parlamenti és kormányzati intézményt kell létrehozni a szükséges állami teendők tervezésére, irányítására, ellenőrzésére.
Forrás: Index; Kiemelt kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS