Távozott az ügyészi szervezettől a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) osztályvezető ügyésze, Kovatsits Gábor, aki a terrorizmus és pénzmosás elleni osztályt vezette, de ő járt el a Teréz körúti robbantó, illetve Vizoviczki László adócsalási ügyében is. Emellett több, politikai színezetű büntetőügy is hozzá köthető: nagyrészt neki köszönhetően került a vádlottak padjára a Dél-Békés kiskirályának tartott, milliárdos költségvetési csalással vádolt fideszes országgyűlési képviselő, Simonka György, valamint ő gyanúsította meg Gyurcsány Ferencet is a sukorói telekcsere miatt. Gyurcsány a kihallgatásán óriási cirkuszt rendezett, és az ügyészeket becsmérelte, miközben hívei az ügyészség épülete előtt tartottak szimpátiatüntetést. A DK elnöke végül megúszta a vádemelést, így nem került a bíróság elé, igaz, később elismerte, hogy a vagyonkezelő volt vezetői helyette vonultak börtönbe. Kovatsits Gábor váratlan távozása sokakat meglepett.
Közös megegyezéssel szűnt meg a szolgálati viszonya Kovatsits Gábornak, a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) ügyészének, aki a szervezeten belül a terrorizmus és pénzmosás elleni osztályt is vezette – tudta meg a PestiSrácok.hu. Kovatsits távozását Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője is megerősítette portálunknak. Úgy tudjuk, többeket meglepett az ismert ügyész lépése (információink szerint saját elhatározásból döntött így még februárban, de a távozás okáról semmit nem tudni), már csak azért is, mert Kovatsits Gábort Keresztes Imre főügyész bizalmasaként emlegették, ráadásul fajsúlyos ügyekben számítottak a munkájára.
Volt főügyész bukott bele a Gyárfás-ügybe
Ő járt el például a Teréz körúti merénylet ügyében, a főváros szívében 2016 őszén robbantó és ezzel két rendőrt életveszélyesen megsebesítő P. Lászlót végül jogerősen életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélte minősített emberölés kísérlete és terrorcselekmény bűntette miatt a bíróság. Ugyancsak Kovatsits Gábor nyomozott Ihász Sándor volt fellebbviteli főügyésszel összefüggésben, akit hivatali visszaéléssel vádolnak. A korábban a Fővárosi Főügyészséget is vezető Ihász Sándor terhére azt rója a főügyészség, hogy 2017. októberében a vele baráti viszonyt ápoló Gyárfás Tamástól egy Fenyő-gyilkosságról szóló hangfelvétel-leiratot vett át, és bár látnia kellett volna, hogy az 1998-as bérgyilkosság felbujtójára nézve új bizonyíték került elő, mégsem jelzett az ügyben nyomozó rendőröknek, hanem az iratot az irodájában tárolta. Ihász ugyanakkor ártatlannak tartja magát és azt mondja, semmilyen bűncselekményt nem követett el.
Vizoviczkiék ellen is eljárt
Kovatsits Gábor volt az egyik ügyész, aki képviselte a vádat az éjszakai szórakozóhelyeiről ismert, korábban érinthetetlennek hitt, rendőrök megvesztegetésével is vádolt diszkócsászár, Vizoviczki László és vádlott-társai ügyében is. Az éjszaka császárát 2018. október 3-án ítélte jogerősen hét év szabadságvesztésre bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás miatt a Fővárosi Ítélőtábla. A táblabíróság az eljárás alatt végig ártatlanságát hangoztató Vizoviczkit több, mint 300 milliós vagyonelkobzással is sújtotta. A vád és az ítélet szerint Vizoviczki László a 2000-es évek közepére több éjszakai szórakozóhelyen szerzett befolyást Budapesten, legális, illetve illegális eszközökkel átvette több mulató, valamint több, a Hajógyári-sziget területén található vendéglátóipari egység üzemeltetését. Az erőszakos, illetve egyéb úton megszerzett diszkók, bárok, mulatók a hatóság által vizsgált, 2010 és 2012 közötti időszakban több százmilliós bevételre tettek szert, azonban a diszkópápa utasítására „megtévesztették” az adóhatóságot, és a tényleges jövedelemnek csak egy részét vallották be.
Gyurcsány cirkuszt rendezett a kihallgatásán
A volt ügyész politikusokat érintő ügyekben is nyomozott, amire jó példa a sukorói telekcsere miatt indult eljárás, amelyben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV Zrt.) volt vezetői mellett Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök is a hatóság célkeresztjébe került, olyannyira, hogy 2011 októberében gyanúsítottként hallgatták ki hivatali visszaélés miatt, ám a KNYF 2012 júliusában megszüntette ellene az eljárást azzal a magyarázattal, hogy „nem lehetett egyértelműen bizonyítani a volt miniszterelnök szerepét a telekcseréről hozott döntésben”, így Gyurcsány megúszta a felelősségre vonást, ám a volt kormányfő később bevallotta, hogy az MNV egykori vezetői, Tátrai és Császy helyette vonultak börtönbe. Gyurcsány a gyanúsítotti kihallgatásán egyébként kabarét rendezett és az ügyészeket becsmérelte, hívei és a Gyurcsány-szekta tagjai pedig az ügyészség épülete előtt gyülekeztek és szerveztek tüntetést vezérük mellett.
Kovatsits neve fémjelezte a Simonka György fideszes országgyűlési képviselő ellen indított nyomozást is. A politikust súlyos bűncselekményekkel, milliárdos költségvetési csalással és vesztegetéssel vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF). A vádhatóság szerint Simonka 2009 végén elhatározta, hogy mások segítségével, azok cégeinek a felhasználásával egy olyan személyi kört épít fel, melynek az volt a célja, hogy a beruházások megvalósítása során, a döntéshozókat megtévesztve, egymással összehangoltan, európai uniós, illetve a hazai költségvetésből származó, vissza nem térítendő támogatás igénybevételével jogtalan vagyoni haszonhoz jussanak. A politikus terhére róják azt is, hogy meghatározta, az egyes beruházásokat megvalósító cégek képviselői a nekik átutalt, vagyis felülárazott vállalkozói díj mekkora részét – általában 45%-át – szolgáltassák vissza neki készpénzben. Az eljárás már bírósági szakban van, ahol a képviselő ártatlannak vallotta magát, sőt, ennél is továbbment: egy Facebook-bejegyzésében Nagy Imréhez hasonlította magát.
Fotó: youtube.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS