Az év eddigi legmelegebb napja lesz ma, akár 42-43 fokot is mérhetünk. Sok napsütés várható, azonban a déli óráktól szórványosan kialakulhatnak záporok, zivatarok. Erre leginkább délkeleten és a Duna-Tisza közénél kell számítani viharos széllökéssel, jégesővel. Az Országos Mentőszolgálat közlése szerint napi átlagban az eddigi 3500 riasztás helyett 4300 esethez hívják őket. Közben a balatoni rendőrök is üzentek a strandolóknak az elmúlt napok tragédiáit követően, akik a megelőzés fontosságára hívták fel a strandolók figyelmét.
A legmagasabb nappali hőmérsékletet azonban ez nem befolyásolja, a csúcsérték 35-45 fok között várható, ami miatt továbbra is harmadfokú hőségriasztás van érvényben. A tartósan 30 fok feletti nappali hőmérséklet az egészséges emberek szervezetét is megviseli, a krónikus betegségben szenvedők, főleg az idősek, a szív- és érrendszeri, illetve tüdőbetegek, diabéteszesek még inkább veszélyeztetettek kánikula idején.
A hőség okozta környezeti stressz a vérkeringés és a perifériás erek túlzott igénybevételéhez vezethet, valamint a szervezet vízháztartására is kedvezőtlen hatással van.
Az Országos Mentőszolgálat szóvivője arról számolt be az Indexnek, hogy a szokásos napi átlag 3500 riasztás helyett már 4300 esethez hívják a mentőket. Győrfi Pál ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy azok a krónikus betegségben szenvedők, aki rosszabbul érzik magukat, próbáljanak hűtött otthonukban pihenni és telefonon tanácsot kérni háziorvosuktól.
Üzentek a balatoni rendőrök a strandolóknak: megelőzhető a tragédia, ha megfogadják ezeket a tanácsokat
Pár nap alatt harmadik áldozatát szedte a felelőtlenség a Balatonon. Különböző helyszín, életkor, de még a tragédiához vezető körülmények is mások, mégis van valami, ami mindhárom haláleset kapcsán megegyezik. Hogy megelőzhető lett volna – írja a Somogy vármegyei rendőrség közösségi oldalán.
Az első áldozat, egy fiatal nő, nem tudott úszni, mégis a mély vízbe merészkedett. Ha a sekély parti sávot választja, most is élne. A második áldozat, egy középkorú férfi, SUP-ot használt, bár nem tudott úszni. Az ilyen eszközök nem helyettesítik az úszni tudást, és a férfi sajnos figyelmen kívül hagyta ezt. A harmadik áldozat, egy idős férfi, biztos volt a dolgában, de nem viselt mentőmellényt. Az erős szélben elsodródó eszközei miatt az életét kockáztatta, és egy mentőmellény megmenthette volna
– olvasható az Infostart beszámolójában.
Vízirendőr kollégáink eddig 98 riasztás során 194 ember életét mentették meg a tavon. Mi egész nyáron megerősített létszámmal, és a legkorszerűbb eszközökkel felszerelve vigyázunk rád a Balatonon, de ha Te nem figyelsz oda, akkor az esélyét sem adod meg, hogy segíthessünk rajtad
– áll a bejegyzésben, amelyben javaslatokat is megfogalmaznak a rendőrök:
- Ha nem tudsz úszni, kerüld el a mély vizet, helyette hűsölni válaszd a sekély, parti sávot
- A SUP, a vízibicikli, és a többi fürdőeszköz nem azért van, hogy pótolja az úszni tudásod.
- Hiába vagy biztos a dolgodban, a bajban egy mentőmellény az életed mentheti meg. Ha nincs sajátod, kérj a bérlés mellé.
- Az erős szélben elsodródó eszközeid nem érnek meg annyit, hogy az életed kockáztasd értük. A biztonságodhoz ragaszkodj, ne a játékaidhoz.
- Ha csónakkal, vízibiciklivel, vagy bármi mással elsodródsz, maradj az eszköznél. Sokkal nagyobb, mint ami belőled kilátszik a vízből, így könnyebb is lesz megtalálni a bajban.
- Az extrém meleg még az egészséges szervezetet is megterheli, így váratlanul is találhatod magad olyan helyzetben, ahonnan egyedül már nincs visszaút! Ne becsüld alá a veszélyeket. Ha fürdőzni indulsz kerüld a hőcsúcsokat, kerüld az alkoholt, és felhevült testtel semmiképp se ugorj a vízbe.
PS-összeállítás, MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS