A 2015-ös migránsinváziótól egészen addig, míg a határt védő kerítés meg nem épült, Mórahalom élhetetlen település volt. A Duna–Tisza közi Homokhátság ékszerdoboza, amit egy átlagos hétvégén turisták százai keresnek fel a termálfürdője, kiváló gasztronómiája és vendégszeretete miatt, mindent elveszíthetett volna. 2015-ben hónapokon át tömegek masíroztak az utcákon, fürödtek a szökőkútban, aludtak a templomkertben, vagy a sírkertben, ahol éppen helyet találtak. Mint Nógrádi Zoltán polgármester fogalmazott a PS-nek, településük csak egy GPS-koordináta volt a bevándorlók térképén. Ha az iránytű mutatta, merre a cél, nem számított, mi kerül az útjukba. Átvágták a fóliasátrakat, keresztülcsörtettek a veteményeseken és hívatlanul rátörtek a tanyáján egyedül élő idős asszonyra, aki az éjszaka közepén arra ébredt, hogy emberek beszélgetnek valamilyen idegen nyelven a konyhájában és rámolnak. Az invázió a kerítéssel, az élőerős határvédelemmel megszűnt. Ma Mórahalom újra tiszta, rendezett, virágos, vendégváró kisváros képét mutatja és a megélhetést jelentő turisták is kezdenek visszatalálni. Az olyan települések, mint Mórahalom, elvesznek, ha valakik, valamilyen szándékból felszámolják a határzárat – jelentette ki a polgármester.
Ha nincs a fizikai határzár és azt nem őrzik, ha nem szigorítják a Büntető törvénykönyvet, ha nincsenek azok a politikai eszközök, amelyeket a kormány akár a határokon belül, akár az európai uniós színtéren bevet, akkor itt tovább folytatódik mindaz a borzalom, amit meg kellett élnünk – mondta Nógrádi Zoltán. Hangsúlyozta, véleménye szerit csak ez a négy eszköz együttesen képes rá, hogy kordában tartsa a helyzetet, de így sem tudja teljes egészében megszüntetni az illegális migrációt.
Azok a milliók, akik fontolgatják az Európai Unióba való belépést akár a Közel-Keleten, akár a szub-szaharai térségben, préselik maguk előtt azokat a tömegeket, amelyek már elindultak. Ők továbbra is szivárognak be Európába annak ellenére, hogy ezek most már közjogi szempontból is büntetendő cselekmények. Ők ezt nem nagyon veszik tudomásul
– világított rá Mórahalom polgármestere. Meglátása szerint ezért nagyon veszélyes a kvótaügy is. A példa adott. Ahogy Angela Merkel 2016 nyarán kijelentette, nincs felső korlátja Németországban a befogadásnak, rögtön a duplájára emelkedett a zöldhatáron illegálisan átlépők száma.
Ha a kvóta mint politikai üzenet létjogosultságot kap, abban a pillanatban meghívólevél lesz mindazon milliók számára, akik már tervezik, hogy valamikor elindulnak Európa felé. Ezek a politikai nyilatkozatok, amelyek ezt a modern kori népvándorlást, illegális határátlépést legitimizálják, egyértelmű üzenetet jelentenek. Ez üzenet a migránsoknak, hogy nyugodtan induljanak útnak. De üzenet nekünk is, hiszen ha ránk erőltetik a kvótát, ha megszüntetik a határzárat, akkor megint pokollá válik az életünk
– fogalmazott a polgármester. Hozzáette: ha a migránsok befogadása rendszerré válik, az európai politika része lesz, és betelepítést hoz magával, akkor a mórahalmi rémálom az ország belsejében is megjelenik. Nógrádi Zoltán hangsúlyozta:
Tízmilliók indulnának Afrikából ebbe a térségbe. Amíg nem parancsolunk megálljt, amíg az embercsempészet a legjövedelmezőbb biznisz Európában, addig a migráció egy létező, nagyon is komoly veszélyforrás. Mindenkinek le kell vonnia a következtetést, hogy hogyan kell ez ellen fellépni. Ragaszkodnunk kell ahhoz, hogy olyan jogszabályrendszer szülessen, ami lefekteti az emberi együttélés szabályait. Fel kell fogni ennek a dolognak a súlyát, mérlegelni, levonni a következtetéseket és ekként szavazni.
A videót készítette: Füssy Angéla és Holczer Balázs.
Vezető kép: Mórahalom Önkormányzata
Facebook
Twitter
YouTube
RSS