A Fidesz és a KDNP számára a gyermek és a család az első. Éppen ezért az Orbán-kormány felvette a harcot a kedvezőtlen demográfiai tendenciák ellen, és számos családbarát intézkedést hozott.
Már nem kell attól tartania egy fiatal párnak, hogy a gyermekvállalás veszélyezteti anyagi biztonságukat vagy éppen nem tudnak megfelelő lakhatási körülményeket biztosítani születendő csemetéjüknek. A nőknek sem kell tartani a munkaerőpiacra történő visszailleszkedés nehézségeitől vagy éppen attól, hogy gyermekük napközbeni ellátását nem tudják megoldani. A kormány az elmúlt években ugyanis ezeket az akadályokat próbálta megszüntetni, így ösztönözve gyermekvállalásra a fiatalokat. Elindult egy családtámogatási akcióprogram, amelynek keretében bevezették családi adókedvezmény rendszerét. A jövőben ez tovább bővül, a kétgyermekesek családi adókedvezményét a jelenlegi gyermekenkénti 10 ezer forintról 2019-re 20 ezer forintra növelik, ez 55-60 milliárd forint többletet jelent majd a családoknak.
A kormány kiemelten kezeli a családtámogatási rendszer hatékonyságának folyamatos növelését
A kormány a családi adózás bevezetésével többszáz milliárd forintot hagyott a családi kasszákban. Fontos döntést hoztak akkor is, amikor visszaállították a gyermekgondozási segély folyósítását három évre, amit még az előző kormány csökkentett két évre. Csak ez az intézkedés egy átlagos magyar család számára 300 ezer forintos többletbevételt jelent. De fontos kormányzati intézkedés volt a nevelőszülői hálózat jogszabályi megerősítése, a családtámogatási ellátások összegének emelése, valamint a devizahitelek csapdájába került családok kimentése. Új intézkedésként az első házasok adókedvezménye került bevezetésre: 2015-től a házasságot kötők első gyermekük születéséig, de legfeljebb két évig havi ötezer forint adókedvezményben részesülhetnek. Azaz egy év alatt 60 ezer, két év alatt, tehát a maximális időtartamra 120 ezer forint többletjövedelemhez juthatnak a friss házasok.
2018 a családok éve
A jövő évi költségvetésben 1900 milliárd forint jut a családokra, ami 140 milliárddal több, mint az idei évben. Ez egyrészt áll a családok pénzbeli támogatásából, a gyermekjóléti, az óvodai és bölcsődei ellátás növekvő támogatásából, valamint a minimálbér emeléséből. Ingyenes gyermekétkeztetésre 80 milliárd forintot különítettek el, de bővítik az ingyenes tankönyvellátást is. A családokat segítő intézkedések között érdemes megemlíteni azt, hogy többféle élelmiszer áfája is csökkent. A támogatás másik pillére a családi adókedvezmény, amelynek összege 316 milliárdra nő, s 35 ezer forintra bővül a két gyermek után járó havi adókedvezmény. Magyarországon 130 ezer olyan család van, amelyik az adókedvezmények nyomán nem fizet adót.
A családtámogatások összege megduplázódik 2018-ra
Míg 2010-ben 960 milliárd forint szerepelt a költségvetésben erre fordítandó, addig 2018-ban már megközelíti a kétezer milliárd forintot, ez nemzetközi összehasonlításban is rendkívüli.
A családpolitikai intézkedéseknek hosszú távon működőnek, stabilnak és kiszámíthatónak kell lenniük. Mindazok, akik 2014. december 31. napját követően kötöttek házasságot és legalább egyikük esetében ez az első házasság volt, 24 hónapon át eddig is igénybe vehették a havonta 5 000 forint összegű első házasok adókedvezményét, azonban ha a 24 hónap alatt gyermekáldás köszöntött a családba, ez a kedvezmény csak a várandósság 3. hónapjáig járt, mivel ezt követően a családi adókedvezmény folyósítása következett. 2017. január 1-től változtak a szabályok: immár az első házasok adókedvezménye és a családi adókedvezmény együtt is folyósítható.
A családi adókedvezmény mértéke tehát tovább emelkedik. Eredetileg 2018-ban a kétgyermekes családok tekintetében az összeg 35.000 Ft-ra nő, majd 2019-ben 40.000 Ft-ra.
A jelzáloghitellel rendelkező nagycsaládosok kedvezményt kapnak, amivel 2018. január 1-től gyermekenként egy-egy millió forintot leírhatnak a tartozásukból. Ez a kedvezmény azoknak a családoknak jár, ahol már van két vagy több gyermek és újabbat vállalnak. A meglévő gyermekek közé mind a vér szerinti, mind az örökbe fogadottak beleszámítanak. Figyelembe kell venni a már nagykorú gyermekeket is, még abban az esetben is, ha a nagykorú gyermek már nem a szüleinél él.
Tehát, ha a szülők a meglévő két gyermek mellé harmadikat is vállalnak, akkor a jelzáloghitel tartozás 1 millió forinttal mérséklődik. Ha további gyerekek is születnek, akkor gyermekenként további 1 millió forinttal csökkenthető a jelzáloghitel tartozás. Nagyon fontos, hogy a kedvezmény a már meglévő, valamint a jövőben felvett jelzáloghitelekre is vonatkozik. A feltétel csak annyi, hogy a harmadik vagy a további gyermekek 2018. január 1-je után szülessenek. A várandósság 12. hetében már igényelhető a tartozás 1 millió forintos csökkentése. A korábban született gyermekeknél nincs felső életkori határ, nagykorú gyermekek is számítanak a kedvezményre jogosultságkor. Jó hír, hogy az előtörlesztés díját sem kell kifizetni, ugyanis azt az állam átvállalja a kedvezményt igénybe vevőktől. Az ingatlanfedezetű jelzáloghitelek esetén mind a lakáscélú, mind a szabad felhasználású kölcsönök vonatkozásában igénybe vehető a csökkentés. A későbbiekben megjelenő rendelet kihirdetését követően felvett jelzáloghitelek tekintetében azonban már csak a lakáscélúakra igényelhető a csökkentés. A kedvezményt a hátralékos adósok is igénybe vehetik.
Az otthonteremtési program elindulása óta már 42 ezer család nyújtott be támogatási kérelmet, az igénylések összértéke pedig meghaladta a 108 milliárd forintot
A kormány 226 milliárd forintot fog otthonteremtési támogatásra fordítani. Ez azt jelenti, hogy hat év alatt csaknem a kétszeresére, 82 százalékkal nőtt az otthonteremtésre fordított támogatások nagysága.
„Ma hiányzik 1 millió munkahely és 1 millió gyerek. Ezért a következő év legfontosabb feladata: új, átfogó, arányos, családi alapú adórendszer bevezetése. Ez az alapja a foglakoztatási és demográfiai fordulatnak”
– fogalmazott Orbán Viktor kormányfő a második gazdasági akcióterv bejelentésekor az új adórendszerrel kapcsolatban.
Cél: a versenyképesség és gyermekvállalás ösztönzése
A kormány célja, hogy az új egykulcsos szja-rendszerrel Magyarország Közép-Európa legversenyképesebb országa legyen és a kormány célja az is, hogy a családi adózás révén a munka melletti gyermeknevelést érezhetően támogassa. Ezért az új adórendszer – a gyermekvállalás ösztönzése érdekében – jövedelemkorláttól mentesen, már az első gyermek vállalását is támogatja.
A gyed maximum értéke másfélszeresére nőtt 2010-ről 2016-ra
2013-hoz képest 2016-ban 32 milliárd forinttal többet költött a kormány a gyes, gyed és csed (csecsemőgondozási díj) támogatásokra. A minimálbér 15 százalékos emelésével még több pénzhez jutnak a családok, hiszen így a gyed havi 23 ezer forinttal emelkedik. A bruttó “plafon” 178 500 forint lesz, ami 84 ezer családnak nyújt segítséget. Jelentős mértékben nőtt a hallgatói gyed összege is: az alapképzésben részvevők számára havi 11 ezer, mesterképzés és osztatlan képzés esetén pedig havi 22 ezer forint a növekedés. Még mindig megvan a „testvérgyed” is, ez annyit jelent, hogy két gyermek után kétszeres, három gyermek után pedig háromszoros összeg jár abban az esetben, hogyha gyorsan egymás után születnek meg a gyermekek.
A gyed extra a választás szabadságát nyújtja a kisgyermeket vagy -gyermekeket nevelő családoknak, és ne feledkezzünk el arról, hogy 2010-ben a polgári kormány állította vissza a hároméves gyest, ami szintén fontos lépés volt a családtámogatásokban.
2030-ra 2,1 százalékra kell emelni a születési rátát
A demográfiai válság nem új jelenség, annak minden következményével évtizedek óta tisztában van a szakma, a politikai akarat azonban mindeddig hiányzott a helyzet valós kezeléséhez. A Fidesz-kormány azonban felismerte a család fontosságát és egyebek mellett a gyermekszületések számának emelkedését tűzte ki célul, amit a keresztény, családcentrikus gondolkodást magukénak vallók örömmel nyugtáztak.
Több mint két évtizede nem volt annyi esküvő, mint tavaly, de megtorpant a válások számának évek óta tartó emelkedése is, és most először nőtt a házasságban született gyermekek száma. Egyértelműen megállapítható tehát, hogy erősödött és stabilabbá vált a hagyományos családmodell. Mindeközben tovább csökkent az abortuszok száma. 2016-ban összesen 93 100 gyermek született, 1,5 százalékkal, 1410 újszülöttel több az előző évinél. A házasodási kedv egyébként tovább erősödött: míg 2010-ben mindössze 35,5 ezer házasságot kötöttek (ez volt az egyik legalacsonyabb érték a népmozgalmi statisztika történetében), tavaly már 52 ezer esküvőre került sor, ami 12 százalékkal haladta meg az előző évit, és közel 46 százalékkal múlta felül a 2010-es mélypontot. 1996 óta a legtöbb házasságot 2016-ban kötötték.
A kormányzati intézkedések nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy a demográfiai mutatók pozitív irányba mozduljanak és megerősödjön a család intézménye. A kormány célja az is, hogy a családbarát gondolkodás a mindennapokban jelenlévő valósággá váljon. A magyar kormány a lehető legtöbb támogatást kívánja biztosítani a gyermekvállaláshoz, és ez nem kizárólag anyagi segítséget jelent.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula
Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya támogatásával.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS