Jogerősen másfél év, három évre felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtotta Hagyó Miklóst, Budapest egykori szocialista főpolgármester-helyettesét a BKV-ügyben a Szegedi Ítélőtábla pénteken. Az ítéletet Budai Gyula egykori elszámoltatási kormánybiztos felháborítónak és elfogadhatatlannak nevezte. Szerinte a becsatolt okirati bizonyítékok és vallomások alapján meg lehetett volna állapítani a bűnszervezetben való elkövetést, és akkor Hagyó Miklós letöltendő börtönt kapott volna.
Hagyó Miklóst és tizennégy társát folytatólagosan, bűnszervezetben elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettével és más bűncselekményekkel vádolta a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF). A vád szerint a Hagyó Miklós vezetésével működő bűnszervezet 2008 augusztusáig egymilliárd forintot meghaladó vagyoni hátrányt okozott a BKV-nak. A volt szocialista főpolgármester-helyettest – két munkatársával együtt – rögtön mentelmi joga elvesztése után, 2010. május 14-én vették őrizetbe, majd május 26-án helyezték előzetes letartóztatásba. Hagyóra azért kellett a mentelmi jogának elvesztése után azonnal lecsapni, mert a rendőrség olyan információ birtokába jutott, amely szerint a politikus elhagyni készül az országot. Hagyó 2011 februárjától 2011 júniusáig házi őrizetben volt, ezután szabadlábon védekezhetett.
Első fokon is nevetséges büntetések
A Kecskeméti Törvényszék tavaly januárban Hagyót első fokon hivatali visszaélés bűntette, valamint hűtlen kezelés miatt mint felbujtót mindössze két év, négy évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte. Hadnagy Ibolya bírói tanácsa Demszky Gábor egykori mindenesét, főtanácsadóját, Mesterházy Ernőt pedig több társával, köztük a több tízmilliós végkielégítést zsebre vágó Szalainé Szilágyi Eleonórával együtt felmentette a vádak alól, de a többiek is megúszták felfüggesztettel. A volt főpolgármester-helyettes emellett a vesztegetés vádját is megúszta, hiszen a 15 millió forinttal teletömött Nokia-dobozos kenőpénz átvételét sem sikerült bizonyítani.Pedig Balogh Zsolt, a BKV volt vezérigazgatója nyomozati szakban részletesen beszélt a Hagyó Miklós utasítására megkötött szerződésekről és nokiás dobozban átadott milliókról.
Jogerősen is felfüggesztettet kapott Hagyó
A Szegedi Fellebbviteli Főügyészség a BKV Zrt. két korábbi vezérigazgatója, valamint más korábbi felsővezetők terhére a bűnösség szélesebb körben történő megállapítása és a kiszabott fő- és mellékbüntetés súlyosbítása érdekében fellebbezett. Hagyó, illetve a közpénzekben a 2010-es kormányváltás után is dőzsölő Mesterházy Ernő és több társuk esetében ugyanakkor a tényállás megalapozatlansága miatt az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását indítványozták. A Szegedi Ítélőtábla azonban az elsőfokú ítéletet részben megváltoztatva jogerősen másfél év, három évre felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtotta Hagyó Miklóst, Budapest egykori szocialista főpolgármester-helyettesét pénteken. A táblabíróság hivatali visszaélés és – felbujtóként elkövetett – hűtlen kezelés bűntettében mondta ki bűnösnek Hagyó Miklóst. Az ítélőtábla döntésével enyhítette az egykori főpolgármester-helyettesre első fokon kiszabott büntetést. A tábla Antal Attila harmadrendű vádlottra, a BKV Zrt. egykori vezérigazgatójára folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntette, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt kiszabott büntetést két évre súlyosította, mellékbüntetésként négy évre eltiltotta a gazdálkodó szervezet vezetője foglalkozástól. A táblabíróság három évre súlyosította a nyolcadrendű vádlott, a BKV Zrt. korábbi kommunikációs igazgatójára folytatólagosan elkövetett hűtlen kezelés bűntette, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt kiszabott börtönbüntetést. A férfit a végrehajtandó szabadságvesztés mellett négy évre eltiltotta a gazdálkodó szervezet vezetője foglalkozástól.
Budai: felháborító az ítélet!
Budai Gyula fővárosi sajtótájékoztatóján a döntéssel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy Hagyó Miklós és társai szétlopták Budapestet és a BKV-t. A kormánypárti országgyűlési képviselő túl enyhének, “túl demokratikusnak” tartja az ügyben született ítéletet. A képviselő a PestiSrácok.hu kérdésére azt is elmondta: rejtélyes, hogy miközben a harmadrendű vádlott büntetését súlyosította az ítélőtábla, a nyolcadrendűre pedig letöltendő szabadságvesztést szabott ki, aközben Hagyóét miért enyhítette, Mesterházy Ernőt pedig miért mentette föl. Valami nincs rendben az ítélet belső arányosságával, komoly szakmai kifogásokat vet föl az egész – fogalmazott a fideszes politikus. Budai szerint a nyomozó hatóság és az ügyészség nem hibázott, a becsatolt okirati bizonyítékok és vallomások alapján meg lehetett volna állapítani a bűnszervezetben való elkövetést, és akkor Hagyó Miklós letöltendő börtönt kapott volna. Így azonban felháborító és elfogadhatatlan az ítélet – tette hozzá a volt elszámoltatási kormánybiztos.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS