A közeljövőnk drámai alakulását és fontos morális témákat boncolgattunk a Polbeat legutóbbi adásában Halkó Petrával, a Századvég vezető elemzőjével, a Kontra.hu kiadójának vezérigazgatójával, és a markáns lap munkatársával, Both Hunorral, akik Huth Gergellyel és Stefka Istvánnal az R56 Söröző közönsége előtt nem rejtették véka alá, hogy nagyon súlyos válság bontakozik ki Európában. A magyar kormánynak mégis van esélye, hogy megvédje az embereket a legrosszabbtól, azaz a fizetésképtelenségtől, szemben más uniós országokkal, ahol láthatóan a lovak közé dobták a gyeplőt. Halkó Petra hosszabb távon az unió megreformálását sem tartja lehetetlen küldetésnek, amihez Magyarország számos építő javaslatot nyújtott be. Ezért is “nagy mázlija az EU-nak, hogy a tagja vagyunk”.
Nagyon súlyos és komoly válság bontakozik ki Európában – mondta Halkó Petra, a Századvég vezető elemzője, a Kontra.hu kiadójának vezérigazgatója a Polbeat legutóbbi felvételén, Huth Gergellyel és Stefka Istvánnal beszélgetve. Szerinte az egyre nyilvánvalóbb energiaválságon túl élelmiszer- és megélhetési válság is kibontakozik. Ennek hatásait az egyre mozgalmasabb világgazdasági környezetben egyelőre nem igazán lehet felmérni; amíg a háború tart, nem tudunk tisztán látni.
Minket, magyarokat leginkább az érdekel, hogy mit fogunk ebből érezni?
– vetette közbe Huth Gergely. Halkó Petra úgy látja: a válság ősszel még messze nem fogja elérni a csúcspontját, de nyilvánvaló, hogy itthon, a hétköznapokban is érezni fogjuk a következményeket. Németország, Európa vezető gazdaságának ipara egészen biztosan komoly károkat szenved, amit mindannyian megszenvedünk majd. A Századvég vezető elemzője úgy látja:
A legjobb szakemberek és politikusok sem tudják megmondani, hogy pontosan mi következik hamarosan, de egyáltalán nem mindegy, hogy milyen védekezést választ egy kormány. Már biztosnak látszik, hogy az EU nagyobb részén sok fizetésképtelen, tönkrement embert termel majd a válság, ezért is fontos, hogy a magyar kormány első helyre a munkahelyek és a családok védelmét, azaz az emberek fizetőképességének megőrzését helyezi. Így ha le is kell mondanunk sok mindenről, nem fog kimenni a lábunk alól a talaj – szemben a korábbi válsághelyzetekkel.
Halkó Petra hozzátette még: a baloldali hiedelmekkel ellentétben a munka termel nemzeti jövedelmet és nem a hitel. A merész és alapos háttérriportjairól ismert Both Hunor a mai rögvalóságot így jellemezte:
Rohanunk bele a késbe!
Szerinte a német példánál maradva, az ország új vezetése teljesen eldobta a racionális gondolkodás képességét, de az EU-elit is teljesen figyelmen kívül hagyja az ésszerű érveket – ki tudja, milyen külső nyomásra.
Stefka István: Nem derült égből villámcsapásként érkezett a baj
Stefka István szerint beszélni kell arról, hogy nem derült égből villámcsapásként ért minket a baj. Európa vezetői már eddig is elárulták Európát: átengedték a szervezetten ideáramló migránsokat, felszámolták a kontinens gazdasági önállóságát és szuverén energiapolitikáját.
Halkó Petra így vitte tovább az érvelést:
Az uniós vezetők a jövő generációjának jelenét gyarmatosítják. Olyan folyamatokat indítanak el, amelyeket nem lehet visszafordítani: ebből a migráció és az energetika a legismertebb. Pedig számos megoldás rendelkezésre állt a kitettségünk mérséklésére, de nem foglalkoztak vele. Ez a gyarmatosítás. Sajnos a globális folyamatok Közép-Európa egységét is kikezdik, hiszen ezek mindig is kelet-nyugati és észak-déli törésvonalak kialakítására törekedtek, az amerikai birodalom hegemóniájának megőrzéséért.
Stefka szerint a helyzet kísértetiesen hasonlít az előző századfordulóra, amikor az Osztrák-Magyar Monarchia a világ egyik legnagyobb gabonaexportőrévé és leggyorsabban fejlődő ipari hatalmává vált, amit rögtön szét kellett verni.
Elkerülhető lett volna a háború?
Ha erre a háborúra nem adnának pénzt és fegyvert, akkor nem lenne háború
– fogalmazta meg Stefka István Huth Gergely kérdésére. Both Hunor ezt úgy fejtette ki: évtizedek óta folyik hidegháború Oroszország és az USA között Ukrajnáért, tehát nagyon nem előzmények nélküli ez a véres konfliktus.
Nézőnk kérdésére, hogy ilyen feltételek mellett érdemes-e az unió tagjának maradnunk, Halkó Petra úgy felelt: 12 év alatt hatalmasat lépett előre Magyarország, de az uniós forrás igenis számottevő ebben, azt nem lehet kihagyni a képletből. Másfelől a magyar emberek is elhivatottak az EU iránt, de a Századvég felmérései alapján a többség nagyon komoly reformokat akar Brüsszelben. Halkó Petra emlékeztetett rá, hogy Fidesz és számos magyar nem véletlenül szólt hozzá markánsan az unió jövőjéről szóló vitához. Egyáltalán nem lehetetlen küldetés, hogy az EU újra önmagára találjon és ebben – ha furcsán is hangzik – Magyarország kulcsfontosságú segítséget nyújthat.
Ezért mondom, hogy nagy mázlija az EU-nak, hogy a tagjai vagyunk
– érvelt a Századvég elemzője. A beszélgetésben nem felejtettük el azt sem, hogy a Kontra a legelsők között állt ki nyílt levélben a Pesti TV és a PestiSrácok.hu szerkesztőségének fennmaradása mellett, ezért is készítette el (a mindig idilli és romantikus hangulatban lubickoló) Ambrózy Áron ezt a grafikát:
Facebook
Twitter
YouTube
RSS