A XXI. században a bíróság csak akkor tudja megállni a helyét, ha használja a technológiai újításokat – mondta az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke hétfőn, Budapesten. Handó Tünde az OBH Digitális nyílt nap című rendezvénysorozatának záró programján, a Budapest Környéki Törvényszéken (BKT) azt mondta: ha a bíróságok nem alkalmaznák ezeket a technológiai újításokat, akkor az ügyfelek más, gyorsabb, hatékonyabb, olcsóbb elintézési módokat választanának. Felhívta a figyelmet arra, hogy az informatikai eszközök, lehetőségek használatára úgy kell felkészülnie a bíróságoknak, hogy egyszerre tudják megszerezni és megtartani az ügyfelek bizalmát, ugyanakkor ne nehezítsék, hanem könnyítsék a bírák munkáját.
Handó Tünde szerint az új technológia bevezetése mindig komoly nehézséget jelent, de ezen felül kell emelkedni. Az OBH elnöke elmondta: a rendezvénysorozat záró programján bemutatják a bíráknak, mit jelent a Digitális Bíróság projekt, és annak keretében milyen alkalmazásokat fejlesztenek ki. Maka Mária kollégiumvezető, a Digitális Bíróság projekt szakmai vezetője előadásában kitért arra, hogy a projekt átfogó célja a bürokráciacsökkentés. A megvalósuló fejlesztések eredményeként az ügyfelek gyorsabban és kisebb költséggel intézhetik ügyeiket, a bíróságokon pedig csökkennek az adminisztratív terhek, így hatékonyabb munkavégzés biztosítható – jegyezte meg. A Digitális nyílt nap elnevezésű roadshow az ország valamennyi törvényszékén bemutatta a bírósági szervezet Digitális Bíróság elnevezésű projektjét és annak várható fejlesztéseit, hétfőn a BKT-n a a bíróságok mellett a rendőrség, vagy a büntetés-végrehajtás területéről érkezett szakemberek bemutatták például az elektronikus kapcsolattartás jövőjét, a tanúk távmeghallgatásának lehetőségeit – utóbbi azért is rendkívüli módon megkönnyítheti a bíróságok munkáját, mert a tanúkat a lakóhelyükhöz közel is meghallgathatják, ez nekik is könnyebb, és a költségei is lényegesen alacsonyabbak. Fokozottan igaz ez azokra az esetekre, amikor a tanú fogvatartott, így biztonságos szállítása akár több napot is igénybe vehet, amelynek komoly költségei vannak az egyéb kockázatok mellett. A lehetőség jelenleg hetvenkét bíróságon áll rendelkezésre, a zárt láncú berendezések száma ebben az esztendőben száztizenkettővel bővül, és több fegyintézetben is elérhető lesz. A bíróságok dolgozói élőben mutatták meg a sajtó munkatársainak, hogy a HD minőségű közvetítések a tanúk személyes megjelenéséhez hasonló eljárást biztosítanak, ugyanakkor a védett személyek vallomástételére is alkalmasak.
No gallery template found!A roadshow-n a Nemzeti Nyomozó Iroda Készenléti Rendőrség szakemberei ismertették az újságírókkal azokat a korszerű technikai berendezéseket, amelyek például a bűnügyi helyszínek nyomainak rögzítésénél, vagy az elrejtett holttestek megkeresésénél nyújtanak segítséget a nyomozóknak. A rendőrség háromdimenziós képalkotó berendezési úgy tudnak rekonstruálni egy-egy helyszínt, hogy a későbbi büntetőperek idején is bármikor felhasználható, a talajradarjuk pedig ötven-hatvan méter mélységben képes a felszín alá látni. A szkennerekhez hasonló, magas felbontású és ugyancsak többdimenziós felvételek készítésére képesek a rendőrség drónjai, amelyek már bevett eszközei a bűnügyi helyszínek felmérésének. A nyílt napon bemutatták azt a beszédfelismerő szoftvert is, amely kezelője hangját felismerve azonnal írott szöveget állít elő a számítógépen, jelentősen lerövidítve ezzel az eljárások hosszát, hiszen a tárgyalásokon elhangzottak automatikusan, és azonnal hiteles, hivatalos jegyzőkönyvekké válhatnak. A Digitális Bíróság projekt az ügyfelek, mind a bírósági dolgozók számára is újításokat hoz: lehetővé teszi a bírósági iratokhoz, határozatokhoz, valamint a közhiteles nyilvántartáshoz való hatékonyabb hozzáférést. A bírósági periratok elektronikussá tételével a bírák és az ügyfelek online is betekinthetnek majd folyamatban lévő ügyeik irataiba a létrejövő, úgynevezett e-akta segítségével. A fejlesztések érintik a jelenlegi bírósági határozatkereső rendszert, így hamarosan egy korszerű, jól kereshető határozattár lesz elérhető a bíróságok központi honlapján. A projektben kialakítanak egy, a közhiteles nyilvántartásokhoz való kapcsolódást lehetővé tevő informatikai alkalmazást is, ami az ügyfelek bírósághoz való hozzáférésének egyszerűsítésén túl az egységes jogalkalmazást is elősegíti. A projekt a Széchenyi 2020 programban több, mint 2,5 milliárd forint vissza nem térítendő uniós támogatással valósul meg.
Forrás: MTI/PS; Fotók: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS